21. 11. 2010
Admin
0

Na začátku listopadu proběhl v prostorách hotelu OREA Pyramida v Praze již 16. ročník šipkového Czech Open 2010. Bez nadsázky můžeme říci, že nejúspěšnější v historii.
Hned za začátku chci poděkovat všem partnerům a sponzorům bez nichž by nemohl proběhnout v této podobě. Celý turnaj se odehrál na terčích Harrows, které věnovala firma Intrea-Piko. V neposlední řadě děkuji všem dobrovolníkům, kteří tento turnaj připravovali a pomáhali s jeho realizací. Především mým

místopředsedům Pavlovi Kordovi a Jirkovi Pauzrovi, kteří dirigovali páteční stavbu, dále pak Lence Schedivé a Honzovi Paroubkovi za práci za stolkem rozhodčích. Velikánský kus práce odvedli všichni, kteří v pátek od 8:00 nakládali, stavěli a v neděli do noci bourali stojany a pomáhali s jejich odvozem do

skladů a vůbec pomohli s přípravou celého Czech Open. Rovněž patří poděkování štábu ČT v čele s režisérem Romanem Vašíčkem a produkční Danou Svobodovou za

profesionální přenos pódiových zápasů.

Turnaj se hrál v hotelu Pyramida jako minulý rok, vstřícné postoj managementu hotelu pomohl zachovat ceny nápojů a v předsálí přibyla možnost zakoupit si

něco na zub, aniž by hráči museli do jiných prostor. Rovněž cena ubytování 41€/pokoj/noc se snídaní byla opravdu výborná.

Celkové peněžní odměny byly vyplaceny ve výši 154 000 Kč, vítěz mužské kategorie si odnesl 40 000 Kč a vítězka ženské 15 000 Kč!

Celý finálový blok již po několikáté řídila osoba nejpovolanější a také nejslavnější. Russ Bray se svým typickým chraplavých hlasem (přezdívka The Voice) je

v profesionálních šipkách obrovským pojmem a Česká šipková organizace si považuje za čest tuto osobnost nazvat již pravidelným účastníkem a hostem.

V loňském roce poprvé s Russem Brayem přicestoval i muž, jenž pozvedl klasické šipky z úrovně zábavy na úroveň opravdu profesionálního sportu. Muž, který

jako první obdržel od královny titul Člen britského impéria (MBE) a je pětinásobným profesionálním mistrem světa - Eric Bristow. Dobrou zprávou je, že oba

dva potvrdili učást i na příštím ročníku 2011.

ČŠO si považuje za čest, že turnaj byl bodován do žebříčku WDF (kategorie 2), přináší hráčům body do Zvacího žebříčku BDO (kategorie B), do žebříčku

Zuiderduin Masters a nově i do žebříčků IDPA.

Páteční program tradičně vyplnily rozehřívací turnaje jednotlivců v mužích se radoval Jermaine Wattimena (NED), v ženách Lorraine Farlam (ENG), smíšené páry

vyhrála dvojice Irina Armstrong (RUS) + Gino Vos (NED) a taktéž se rozehrála soutěž juniorů, kde zůstali poslední 4 hráči a juniorek které vyhrála Cindy

Schulz.

Hlavním hracím dnem je vždy sobota. Od ranních hodin do odpoledne probíhaly boje v kategoriích jednotlivců mužů a žen tak, aby finálový blok hraný výhradně

na pódiu a před kamerami České televize mohl začít v 17 hodin.

A bylo opravdu o co hrát. Vítězové obou kategorií si kromě slušné finanční odměny a trofejí z českého skla odvezli i právo na účast na jednom z

nejprestižnějších turnajů Winmau World Masters.

Počet přihlášených nakonec přesáhl hranici 400 hráčů, včetně hráčů TOP 10 světových žebříčků. V mužích to byli Dean

Winstanley (číslo 3 na WDF i BDO), Scott Waites (2. WDF, 6. BDO,),

(8. WDF, 15. BDO), Garry Thompson (7. BDO, 12. WDF), dále někteří staří známí, Tony West (22.

BDO), Brian Dawson (32. BDO), Kevin Simm (34. BDO), legenda Peter Evison (47. BDO),

holandské naděje jako Gino Vos (27. BDO), Fabian Roosenbrand (31. BDO), Michel van der Horst (42. BDO), Jean Paul van Acker (47. BDO), Ron Meulenkamp (56.

BDO), za Belgii Harry Famaey (55. BDO), za Norsko Robert Wagner (39. BDO).

V ženách se představila světová jednička WDF (2. BDO) Deta Hedman, dále Irina Armstrong (2. WDF, 4. BDO), Karin Krappen (7. WDF, 9.BDO) , Loraine Farlam (8.

BDO, 12. WDF).

Mezi muži skončili nejlepší Češi Martin Popelka, Michal Ondo a Michal Kočík v osmifinále. Finále bylo záležitostí dvou nejvýše nasazených hráčů. Vítězem se

stal druhý nasazený Scott Waites z Anglie, když ve finále porazil svého krajana, světovou trojku, Deana Winstanleyho 6:2. Scottie vyhrál s průměrem 31,26 na

šipku, když i v semifinále překonal hranici 30 bodů na šipku. Loňský finalista Grandslamu se tak u nás kvalitně rozehrál na letošní GSOD, kde se dostal již

do semifinále.

Také v ženské kategorii skončily nejlepší české ženy Markéta Abadžievová a Taťána Šponiarová v osmifinále. Finále ovládla holanďanka Karin Krappen (průměr

24,47), když porazila Lorraine Farlam z Anglie 5:2. Pro Krappen to bylo už 3 vítězství na Czech Openu v posledních 4 letech.

Mezi juniory jsme měli dvě želízka v ohni ještě v semifinále. Tam ale bohužel Pavel Korda i Václav Tichý prohráli a zbyli na ně trofeje pouze pro třetí

místo. Ve finále zvítezil holanďan Lars Fransen nad Rowby-Johnem Rodriguezem 4:3.

Neděle patřila jako vždy párům. Ani zde Scott Waites nezaváhal a s dalším Scottem Mitchellem vyhráli, když ve finále hráli nádherné šipky a dlouho si drželi

průměr nad 100 na 3 šipky nakonec top bylo jen 96,36 a jasné vítězství 5:0 (11., 16., 18., 18., 15. šipka) nad Douglasem s Harrisem. Již před tím zvítězily v

ženském párovém finále Lorraine Farlam s Detou Hedman nad Irinou Armstrong s Karin Krappen 4:3, když si dvojice držely svoje podání a anglický pár rozhodl

zápas zavřením 16. šipkou v rozhodujícím legu. Škoda, že tato krásná finále už neviděli skoro žádní Češi, kteří asi měli strach, že by museli přiložit ruku k