Czech open 2018 - ohlédnutí za 24. ročníkem
Už jsem to pár let neudělal z různých důvodů, hlavně díky časovému presu a únavě, ale letos je to trochu jiné a tak jsem si řekl, že nějaké to povídání a článek o právě proběhlém turnaji Czech open bude docela na místě.
Dlouhá léta jsem byl vždy nervózní z registrací, až v posledních letech jsem se od toho oprostil. Letos se mi to trochu vrátilo, registrace se neplnily, ale nakonec to bylo opět úžasné a čísla byla skvělá. Možná tomu dopomohla propagační injekce od Radka Beneše, kdo ví.
Každopádně při uzávěrce registrací jsme do turnaje určitě šli s klidnou myslí. Kdo si s námi procházíte turnajem už nějaký ten rok, víte, o co jde a co to zhruba obnáší. Hromadu práce, spoustu nečekaných situací, málo spánku, starosti na co myslet dřív, co nezapomenout a co naopak pustit z hlavy. Tak to prostě je a nikdy to nebude jiné. Myslím, že team, který už vloni zvládl největší turnaj v historii na výbornou, si i letos počínal na jedničku. Holky byly skvělé jak Katka Schulzová na kase, tak Lenka Drtilová při řízení turnajů a to v požehnaném stavu, no a Jana Kaňovská s malou Sofinkou při organizaci hráčů, počtářů, shánění opozdilců atd. atd. atd…. Opravdu kloubouček děvčata.
Honza Přikryl jako president ČŠO odvedl opět podstatný kus práce sám. Letos byla i velmi dlouhá vyjednávání ohledně místa, toho co je třeba plnit z naší strany a co ze strany hotelu. Vše tak abychom mohli turnaj pro všechny hráče uspořádat na nejvyšší možné úrovni a za maximálního komfortu. Pomoc Radka Beneše, jako zkušeného podnikatele a Pavla Kordy jako tvrdého vyjednavače byla velmi významná. Radek Schulz má zase hlavu, která nic nezapomene a hlavně si pamatuje „jak to bylo“, tedy ty stovky drobností, u kterých si pokaždé řekneme, že to si přece budeme pamatovat a pak to nikdo neví, jen on. A kdybyste jen tušili, kolik zápasů dobrovolně odpočítal Martin Votava, bolely by vás nohy a záda ještě na Vánoce. Odřídil i celý turnaj juniorek a to chce pevné nervy.
Více než skvěle si kluci počínali při jednání s jedním z hlavních sponzorů, novou značkou šipkového vybavení a terčů, na kterých se celý víkend odehrál CUESOUL. Myslím, že vše dopadlo k naprosté spokojenosti a dodané terče obstály. Pochopitelně nelze zapomenout na mnohá další jednání, která bylo třeba absolvovat. Radek Schulz má na svědomí dohodu s Novasport2, kde bude odvysílán hodinu a půl dlouhý záznam vyrobený tradičně DOSOproduction včetně živého streamu na Youtube, bylo pochopitelně třeba doladit zvukové propojení do salónku v prvním patře, zajistit pomoc při stavbě a bourání terčů. Díky brigádníkům, klukům z Novy a Braňovi Stredákovi, Jirkovi Jeníčkovi, Lukáši Hanzlovi a Svenovi Verdonckovi a díky Davidovi Kordovi, který nám výrazně pomohl s pateční a sobotní organizací. Náhrada za tátu Pavla výborná. Je třeba říci, že po uzavření dohody s hotelem nám bylo vždy maximálně vycházeno vstříc, dámy z managementu a rezervací reagovaly bleskově a obrovská poklona patří teamu Jirky Vápeníka, tedy všem, kteří vás celý dlouhý víkend obsluhovali a nám pomáhali s průběhem. Mnozí cizinci mi říkají, že by se k nám jiné, i ty šipkařsky vyspělejší, organizace mohly jezdit učit. Možná to tak je, možná ne. Díky pořadatelskému teamu ČŠO a mnohým dalším v pozadí by to bylo ale jen těžko možné. High five lidi.
No a co říci k turnaji? Kdo jste tam byl, snad jste si vše užili naplno, podle mě byla atmosféra výborná, turnaje šlapaly a vše se stíhalo. Díky všem, kteří pomohli jak se stavbou tak samotným průběhem, kolik jste odpočítali zápasů to je opravdu na velký dík.
Za výbornou reprezentaci českých šipek je třeba pogratulovat mnohým úspěšným hráčkám a hráčům. Letos to bylo pro naše šipky opravdu výživné. Páteční výhra Aleny Gregůrkové ve finále zahříváku nad Detou Hedman to je tedy úspěch. Myslím, že si taková výhra zaslouží oprávněnou radost nejen nás organizátorů, ale hlavně vítězky. Sobotní singly přinesly pak další radosti, finále Tomáše Houdka v juniorech ukázalo, že nejen na britských ostrovech nebo v Holandsku vyrůstají šipkařské talenty, ale i v naší šipkařsky malé zemi máme šikovné hráče. Po vítězství Romana Beneckého v roce 2016 tedy další finále. V ženském turnaji to nejlépe vyšlo Janě Kaňovské, která jako jediná zvládla finále skupiny i přestože jsme měli mnohem více želízek v ohni, další naše děvčata do závěrečných bojů bohužel nepostoupila, ale v nabité konkurenci ženských singlů je to opravdu složité a i finále skupiny je velmi dobré. Jana bohužel narazila na hvězdu z největších Lisu Ashton a svůj účet na letošním Czech open uzavřela v posledních 16 ženách. Z více jak 150 hráček skvělý výkon. Finále bylo ryze anglickou záležitostí mezi Lorraine Winstanley, která již v pátek s manželem Deanem ovládla smíšené dvojice a po sedmi letech slavili velký návrat do Prahy. Soupeřkou Lorraine byla čtyřnásobná mistryně světa Lisa Ashton, Lorraine ze začátku tahala za kratší konec, ale pak ukázala, jak špičkové šipky dokáží ženy hrát, zavřením 161 vyrovnala na 3:3 a zavřením 160 šla do vedení 4:3, aby následně dokončila obrat a zvítězila v krásném finále 5:3 s průměrem přes 80 na tři šipky. Radost z nádherné trofeje z českého skla, které byly připraveny pro všechny oceněné, byla opravdu veliká.
Mužská kategorie to byla letos jiná písnička. České šipky v mužské kategorii stoupají velmi rychle vzhůru a bylo to letos v ohromném, téměř sedmisethlavém poli hráčů znát. Celkem šest českých hráčů vyhrálo svoje skupiny a postoupili do závěrečných bojů v posledních 32 hráčích. Vynikající formu měl určitě David Písek, mladík s ohromným potenciálem porazil fantastického Holanďana Rowbyho Schroemanse a v poslední šestnáctce dokonce mistra světa a obhájce titulu z loňska Scotta Mitchella. Velká škoda, že si pak neporadil s pozdějším finalistou Hannesem Schnierem. Do posledních 16 hráčů prošel po výhře nad slavným Velšanem Martinem Phillipsem i Michal Ondo, ale brány čtvrtfinále už zůstaly zavřené. Dlouho bychom museli pátrat, kdy se naposledy hrály po sobě zápasy českých hráčů v posledních 32 a 16 hráčích. Nejdříve porazil Roman Benecký Zdeňka Lacinu v posledních 32, aby se následně utkal v posledních 16 hráčích se svým velkým kamarádem a rivalem Karlem Sedláčkem. Zlej Kája byl tentokrát nad síly mladíka a poté co zvládl těsný souboj s vynikajícím Skotem Ryanem Hogarthem 4:3, byla tu česká euforie. Bylo jasné, že Čech bude hrát před kamerami na podiu. Bylo tu semifinále s českou účastí v hlavní soutěži mužů. A povím vám, byla to jízda. Karel je, troufám si říci, první opravdu velkou hvězdou českých šipek uznávanou i v zahraničí, semifinále zvládl grandiozním způsobem, když porazil Angličana Craiga Venmana 5:0 a ve finále čekal nevyzpytatelný Rakušan Hannes Schnier. I on byl vlastně překvapivým finalistou. Pro rozjetého Karla Sedláčka, kterého mohutně povzbuzovaly davy diváků, ale nebyl soupeřem. Zlej Kája naplnil po 14 letech očekávání mnohých českých šipkařů a stal se králem letošního Czech open. Bylo to velké a sladké vítězství. Letošní rok je rokem Zlého Káji, který naštěstí není vůbec zlý, naopak těžko byste hledali skvělejšího chlapíka. Kdo jste byl na finále, viděli jste nelíčenou radost české jedničky tak jste si to mohli užít přímo a vy ostatní určitě koukněte na fotky na facebooku ČŠO.
Pochopitelně nelze úplně zapomenout na nedělní turnaje mužských a ženských dvojic. V pánském turnaji se opět velmi dobře dařilo semifinalistovi z turnaje jednotlivců Craigu Venmanovi, který se svým parťákem Trevorem Ellacotem došel až do finále. Tam však nestačil na dvojici mladých skvělých Holanďanů Dennie Olde Kalter a Derk Telnekes. Ti hráli průměr přes 92 a vyhráli jednoznačně 5:0 na legy. Dámská soutěž dvojic byla zcela ovládnuta anglickými hvězdami. Po tuhém boji zvítězila 4:3 dvojice Lisa Ashton/Trina Gulliver MBE nad dvojicí Deta Hedman/Maria O’Brien.
Byl to tedy opět vynikající víkend v pražském hotelu Pyramida. Ještě jednou díky všem, kteří nám pomohli, kteří jste hráli a vytvářeli atmosféru v závěrečných bojích, díky celému teamu organizátorů a našemu mastercallerovi Antonymu Dundasovi, který i přes nedávné zdravotní problémy přijel a odvedl profesionální výkon. Díky všem, kteří jste si našli chvilku na poděkování, třeba jako Trina Gulliver MBE, která si tu chvilku také našla a poslala mi tento velmi milý email:
Hi Jiri.
Just wanted to say thank you to you and all involved for your hospitality and a very enjoyable weekend. Hope to see you again next year.
Thanks again.
Trina Gulliver MBE
Tak zase za rok 15. - 17. listopadu 2019.
Jirka