Back to Top

+420 602 227 909

15. Czech Open 2009 - <b>KOMPLET !!!</b>

01. 12. 2009
Admin
0

Je pondělí 3. listopadu 2008 a právě začíná běh na dlouhou trať. Včera skončil 14. Czech open a dnes začíná 15. jubilejní ročník. Takhle to je každý rok. Jeden den večer skončíte a druhý den ráno začínáte nanovo. Téměř nikdy nekončící tok příprav, jednání a shánění. Rok je dlouhá doba, ale při přípravě akce takového rozsahu, kvality a prestiže je to jen okamžik.
Dlouho se ČŠO nedařilo sehnat vhodné prostory, které by byly důstojné, reprezentativní a posunuly by turnaj opět o krok vpřed. Nakonec se vše podařilo a v hotelu OREA Pyramida jsme našli skvělé prostory. Děkujeme hotelu Pyramida, manažerům, obsluze u cateringu a všemu personálu, že nás přijali na víkend s pro ně nezvyklou akcí a doufáme, že naše spolupráce přetrvá i v příštích letech na stejně vysoké úrovni. Děkujeme také našim partnerům firmám Import Sport s.r.o., která věnovala 50 kusů terčů BULLS, TOI TOI & DIXI spol. s r.o. Slovensko, www.zvuk-světlo.cz, Czech Crystal Lion jež dodala krásné trofeje, firmě HAR, firmě ProMoPro, klubu AJETO, Bulldogs Darts Pubu, Radiu BEAT, Českému rozhlasu a České televizi za přízeň a doufáme, že jsou s naší prací pro šipkový sport spokojeni.

Rok utekl opravdu jako voda a víkend vyhrazený pro Czech open se nezadržitelně přiblížil. Terče i stojany, finálové podium a další vybavení již netrpělivě vyčkávalo ve skladech. Je pátek brzo ráno. Sjíždíme se ve skladu. Nakládáme plnou dodávku a vyrážíme do Pyramidy. Jsme plni očekávání, nové místo je pro nás trochu neznámou. Jsme velmi mile překvapeni skvělým přístupem ze strany hotelu, vše je připraveno, zajištěno, nic není problém. Cokoliv potřebujeme je po ruce. Dobrovolníci na stavění terčů jsou tradiční v tradičně nízkém počtu MNOHOKRÁT všem děkujeme. Díky i Dušanovi Vilímkovi za to, že přišel i když mu není nejlíp. Všechno jde až podezřele dobře. Stojany přibývají a kolem druhé už se trousí první nedočkavci. Terče ale ještě nemáme, využívají proto přilehlý looby bar a slyšíme první dobré ohlasy na prostory. Fajn povzbuzení v těžké práci. První řada dvaceti terčů je na místě, warm upy můžou začít, postupně se zanedbatelnými problémy dostavujeme dalších dvacet hracích a dva tréninkové terče. Je pět hodin odpoledne a po téměř deseti hodinách usilovné práce je hotovo. Terče jsou na místě, audio, video a jiná technika funguje, stojí i krásná finálovka. Už chybí jen kamery České televize, ale ty jsou připraveny až na sobotu.
Prvními kdo okusili nové terče BULL’s jsou dvě největší hvězdy 15. Czech open 2009 Russ Bray a Eric Bristow. Ano ano, čtete správně. Ale k těmto celebritám se vrátím později a věnuji jim zvláštní článek. Jistě si to zaslouží.

Do hlavních soutěží jednotlivců pro sobotní den se registrovalo 262 mužů a 42 žen. Juniorská kategorie čítá slušných 20 chlapců a bohužel máme jen 4 dívky. Ztráty na účastech však pocítili na všech turnajích, přesto cítíme, že letošní Czech open bude výjimečný a bude skvělý. Celý turnaj začíná pátečními zahřívacími turnaji a rozehrají se i hlavní soutěže juniorů a celá soutěž juniorek. Chlapci dohrají svůj turnaj do čtvrtfinále, semifinále a finále zůstane na sobotu. Finále bude na podiu jako součást finálového bloku. Mladí mají o co hrát, kamery, Russ Bray a ceny bude předávat Crafty Cockney Eric Bristow MBE.

PÁTEK

První soutěží jsou smíšené páry. Mezi posledních osm dvojic se dostala dvě česká želízka v ohni Jeníček-Katzerová a Buřič-Jandová. Do semifinále však neproklouzli, Jeníčka s Katzerovou porazili Famaey-Liiri a Buřiče s Jandovou jasní favorité Thompson-Hedman. Gary Thompson a Deta Hedman byli jasnou jedničkou v turnaji a prošli až do finále po semifinálové výhře nad Famaey-Liiri 3:1. Druhými finalisty se stali Bob Taylor a Cina Ekberg. Finále mělo vynikající kvalitu a skvělou atmosféru díky početné švédské skupině, kteří samozřejmě přáli svým, tedy Bobu Taylorovi a Cině Ekberg. Favorité však byli jejich soupeři Angličané Gary Thompson a Deta Hedman. Ti také potvrzovali své postavení a zvláště Deta hrála vynikající šipky a její partner Gary hrál také skvěle. Prapor Švédů kupodivu držela spíše něžnější polovička Cina Ekberg, která se blýskla i famózním zavřením 152. Bohužel na soupeře to bylo málo, finále mixů skončilo jednoznačným vítězstvím 4:1 ve prospěch anglické dvojice Gary Thompson a Deta Hedman. Pro původem jamajskou rodačku žijící od malička v Anglii to byl začátek velmi úspěšného víkendu a tato legendární hráčka se stala jednou z ozdob Czech open.

Soutěž juniorů si vzali na starost kluci z Mezihoří. Děkujeme za pomoc. V pátek se hrálo až do čtvrtfinále tak aby nejdůležitější zápasy byly součástí hlavního dne. A tak se v poslední osmičce proti sobě postavili Daniel van Mourik a John Roby Rodriguez 3:0, Václav Přibyl a Tuomas Tikka 0:3, Tim Alvesparr a Juuso Raittila 0:3 a Bjorn Fransen a Pavel Korda mladší 2:3. Pro sobotní semifinále se tedy utvořily dvojice Daniel van Mourik vs. Tuomas Tikka a Juuso Raittila vs. Pavel Korda mladší.

Děvčata si zahrála ve skupině každá s každou a svou dominanci předvedla Aliisa Koskivirta z Finska která vyhrála celou skupinu bez ztráty legu. Druhé místo obsadila Gabriella Asthammar ze Švédska. Ty se proti sobě postavily i ve finále. Aliisa ani tentokrát nezaváhala a zvítězila 3:0.

Hlavními pátečními soutěžemi byly zahříváky mužů a žen. Do kategorie mužů se přihlásilo 78 hráčů. Do poslední osmičky se probojoval jen jeden český zástupce Jiří Jeníček, ale těsně 3:2 prohrál s loňským vítězem warm upu a finalistou Czech openu 2008 Gino Vosem z Holandska. Semifinále svedlo proti sobě v dobré formě hrajícího Poláka Krzystofa Ratajského a Jermaina Wattimennu z Holandska. Dramatické utkání strhl na svou stranu Ratajski 3:2 a postoupil do finále. Jeho soupeřem se stal po výhře 3:2 v podobném dramatu Gino Vos nad Švédem Kennethem Hogwallem. Gino Vos si tak zopakoval warm up finále z loňska a zopakoval si ho i stejně úspěšně když zvítězil nad svým polským soupeřem 4:2. Gratulace do Holandska.

Pouhých deset žen se přišlo rozehřát do pátečního warm upu. Velmi dobře naladěná ze soutěže juniorek byla zřejmě Aliisa Koskivirta, která se nekompromisně probila do finále a její soupeřkou byla další Finka Maret Liiri. Aliisa však neporušila vítěznou páteční náladu a warm up žen vyhrála 3:1.

SOBOTA

Sobotní ráno nás zastihlo připravené, kromě mě. Byl jsem totálně na dně, fyzický i zdravotní stav byl katastrofický a hrubých pět hodin spánku moje potřeby tedy příliš neuspokojilo. Nedalo se nic dělat, přímý rozkaz presidenta zněl jasně - VSTÁVAT.

20 minut cesty přez Prahu do Pyramidy mě přivedlo lehce k vědomí. Uklidněn tím, že nemáme žádné stresy, nedodělky a potíže. Skvělá páteční práce přinesla ovoce. Hráči se trousí velmi brzo, vlastně až nečekaně, ale první zápasy jsou vypsány již na 10:00 a je třeba se rozházet, je hlavní hrací den a každý se chce předvést. 262 mužů a 42 žen rozjelo své soutěže. Dáme přednost dámám jejichž turnaj byť početně hůře obsazen blyštil se světovými jmény a v tomto ohledu předčil soutěž mužů. Vždyť Irina Armstrong, Karin Krappen, Cina Ekberg či Deta Hedman to jsou ve světě šipek skutečné pojmy. Poslední osmička se vykrystalizovala velmi mezinárodně a žádná země neměla více jak jednu účastnici ve čtvrtfinále. Dvojice proti sobě svedl pavouk takto - Irina Armstrong(RUS) vs Gabriele Schutz(GER) 4:1, Katarina Nagyová(SVK) vs Carina Ekberg(SWE) 2:4 a velká škoda pro Katku, která statečně bojovala, Deta Hedman(ENG) vs Markéta Abadžievová(CZE) 4:2 a určitě škoda pro Markétku, fandili jsme. Poslední čtvrtfinále vyhrála vítězka posledních dvou Czech open Karin Krappen(NED) nad Maret Liiri(FIN) 4:1. Semifinále tedy svedlo k sobě čtyři nejvýše nasazené a byly to výborné šipky. V prvním semifinále potvrdila velmi dobrou formu Irina Armstrong, když porazila Cinu Ekberg 4:2 a Deta Hedman stejným výsledkem porazila Karin Krappen. I Deta jen potvrdila formu z poslední doby kdy vyhrála například Turecký open. Finále žen bylo asi nejlepší jaké bylo na Czech open v poslední době k vidění, kupodivu to nebyla Deta kdo udával tempo, ale naopak Irina, která šla za titulem velmi jasně. Vysoké náhozy se množily, krásné zavření 124 v podání rusky a celkový výsledek 5:2 pro Irinu byl nakonec zasloužený. Poražená finalistka však nesmutnila a její velký úsměv zářil i nadále.

Ale teď již pojďme k mužům. Mezi posledních 32 hráčů se probojovali tři čeští zástupci a minimálně od dvou se to jistě nečekalo. Jirka Jeníček určitě patří k naší špičce a jeho v účast závěru nepřekvapila, spíše potěšila. Radek Schultz i když velmi zkušený a otřískaný borec jistě po letošním roce nečekal tento postup a Míra Slusarčík to bylo pro mě osobně velikánské překvapení, které trochu pokazil, když nám chyběl v dalším kole na počítání. Do posledních 16 prošel jen Radek Schultz po výhře na Tuomasem Tikkou z Finska. Jeníček prohrál s Angličanem Scottem Marshem 1:4 a Slusarčík 2:4 s Vernonem Shepherdem také z Anglie. Poslední osmičku ovládali Angličané. První dvojici tvořil Radek Schultz, který se probil v šestnáctce přes Belgičana Famaye 4:3 a teď proti němu stál Clive Barden(ENG) a dopadlo to 0:4 pro Bardena. Dále spolu hráli Gary Thompson(ENG) vs Oskar Lukasiak(SWE) 3:4, Krzystof Ratajski(POL) vs Vernon Shepherd(ENG) 4:3 a Ross Smith(ENG) vs Alan Norris(ENG) 4:1.

Nyní bych mírně odbočil a vrátíme se k soutěži juniorů. Ta se v pátek hrála pouze do čtvrtfinále. Semifinále se hrálo v sobotu a finále na podiu jako součást finálového bloku. Měli jsme svoje želízko v ohni. Poslední mohykán z úspěšné juniorské reprezentace Pavel Korda mladší ještě narozdíl od svého bráchy Davida a Jirky Srpa nedovršil 18 let. V semifinále se proti sobě postavili tedy za Čechy Pavel Korda proti Finovi Juuso Raittilovi a k radosti všech okolo a hlavně Pavla Kordy staršího vyhrál "malej" Pavel 3:1. Favoritem druhého semifinále byl Daniel van Mourik(NED) jako nasazená jednička, ale Tuomas Tikka(FIN) byl tentokrát nad jeho síly a i finský zástupce postoupil po výhře 3:1.

VYVRCHOLENÍ

Vrcholem celého turnaje je sobotní finálový blok, i když turnaj tím samozřejmě nekončí a v neděli se hrají turnaje dvojic. Přesto jednotlivci to je to správné kafe. A letos byla připravena opět velmi silná káva. Finále juniorů, dvě semifinále mužů a finále žen a mužů.

Začněme soutěží juniorů. Velice nás zajímala jelikož velké naděje byly vkládány do Pavla Kordy mladšího. Úspěšného a zkušeného reprezentanta. Jeho pozice nebyla vůbec lehká, proti němu stál silný soupeř Tuomas Tikka z Finska a za zády měl početnou skupinu fanoušků. Navíc na podiu stál Russ Bray a kamery ČT. Pro spoustu dopelych otriskanych borců by to byl slušný náklad. Natož pro sedmnáctiletého kluka. Zápas začal Pavel výborně, hrál klidně, chyby ho nerozhazovaly a dostal se do vedení 2:0 na legy, bohužel nevyužil důležité šipky, Fin srovnal na 2:2 a nakonec rozhodl finále ve svůj prospěh 4:2. Velká, obrovská škoda. Nejen že Pavel přišel o titul, ale hlavně o jisté místo na juniorském Winmau World Masters. Přesto klobouk dolů jak skvěle obstál v tak dramatické situaci.

Přejděme nyní k dospělým mužům. První semifinále svedlo proti sobě Poláka Krzystofa Ratajského a Angličana Rosse Smithe. Oba hráči nepatří do úplné světové špičky, přesto jsou to zkušení a výborní borci. Ratajski je účastníkem Lakeside World Pro 2009 a Smithovi patří umístění kolem třicáté pozice na žebříčku BDO. Lépe vstoupil do zápasu Smith. Přesto si první i druhý leg bere 17. a znovu 17 šipkou Ratajski. Poté předvádí výborný leg a 15. šipkou jde již do vedení 3:0. Až za tohoto stavu Angličan zmobilizoval síly a třemi vysokými náhozy a zavřením 17. šipkou snižuje na 1:3. Byla to pro něj však labutí píseň. Ratajského 17. a 18. šipka ukončují první semifinále výsledkem 5:1 pro Poláka s výborným průměrem téměř 30 na šipku.

Druhé semifinále se hrálo ve znamení vlajek s kříži. Oskar Lukasiak ze Švédska a proti němu Clive Barden z Anglie. Clive bl přemožitel nejlepšího Čecha Radka Schultze ve čtvrtfinále, přesto však asi nebyl favoritem. Švédský donedávna junior, čerstvě osmnáctiletý Oskar Lukasiak patří k světové extratřídě a drží věkový rekord v zavření na 9 šipek, které dal ve dvanácti letech na Denmark Open. Oproti tomu Clive je nepříliš známý hráč s velkými ambicemi. Jako všichni angličané hraje velmi kvalitně a směle se může s kdekým rovnat. V prvním legu je jednoznačně lepší Oskar, přesto si ho bere pro sebe Clive 17. šipkou a naprosto stejný je i leg druhý, který Angličan bere 18. šipkou a jde do vedení 2:0. Oskar kontruje a snižuje po skvělém legu 17.šipkou na 1:2 když Bardenovi nepomohla ani 180tka. Další 17. šipka dává opět větší klid Bardenovi, ale skvělá 18. šipka opět naději Lukasiakovi. Bohužel je to z jeho strany vše a neproměněné šance na dablech stojí Švéda postup do finále. Průměrná 23. a 21. šipka posouvá po výsledku 5:2 do finále Cliva Bardena.

Finále tedy slibovalo kvalitu. Polák Ratajski ji už předvedl jak u nás v Praze před dvěma lety tak účastí na Lakeside a Clive Barden se ukázal jako pořádně tuhý Hotdog, což je jeho přezdívka. Velmi dobře vstoupil do finálového zápasu angličan a hody 121, 140 a 100 si vybudoval slušnou pozici, přesto si první leg bere až 21. šipkou Krzystof. Stejně tak druhý leg jde za Polákem. Až ve třetím legu si třemi stovkami pomáhá Clive k úspěchu a snižuje na 1:2. Oba soupeři jsou značně nervózní, ale přesto se hrají výborné šipky, asi ne tak fantastické jako vloni, ale velmi početní diváci určitě skvěle bavili. Přispěl k tomu i Clive Barden první 180tkou ve finále, která mu však úspěch v legu nepřinesla. Ratajski zvýšil 18.šipkou na 3:1 a výbornou 16.šipkou na 4:1. Clive je roztrpčený sám nad sebou a váhá v úvodu šestého legu a tak ani mohutný závěr 123 a 133 mu nepomohl a Krzystof je jediný leg od vítězství. Jako správný matador si počíná Ratajski a 4. 5. a 6. šipka znamenají 180 pro Poláka, který si nenchal svou šanci ujít a 16.šipkou si bere leg, zápas i titul. Skvělá práce a po druhém místě v roce 2007 jistě radost. Russ Bray naposledy zahřímal do mikrofonu "game, set and the match Krzystof Ratajski" a diváci a hlavně polští kamarádi Krzystofa spustili potlesk jak má být. Gratulace tedy do Polska. Vítězem se stal Krzystof Ratajski, druhé místo Anglie a Clive Barden, třetí příčku společně obsadili za Švédsko Oskar Lukasiak a za Anglii Ross Smith.

Ženské finále bylo velmi očekávané a doslova hvězdně obsazené. Dvě špičkové světové hráčky Irina Armstrong a proti ní legendární rodačka z Jamajky žijící v Anglii Deta Hedman. Irina Armstron patří k světové ženské šipkařské elitě již několik let. Oproti ní Deta Hedman se vrací po několikaleté pauze, tato bývalá světová jednička a veleúspěšná hráčka ma za sebou kariéru delší než dvě desetiletí a patří jí například i titul z World Masters. Bylo to určitě nejlepší ženské finále jaké bylo v posledních letech na Czech open k vidění. irina šla velmi záhy do vedení 3:0, ale Deta hrála v naprosté pohodě a postupně snížila na 2:3, bohužel pro Detu Irina předvadla parádní šestý leg a zavřením 124 patnáctou šipkou rozjela matchball, který si nenechala vzít ani od šipkařské legendy. Další povedený leg a 20. šipka znamenala vítězství pro 5:2 pro Irinu Armstrong z Ruska. Průměry obou dam byly přes 70 na tři šipky, což je velmi pěkné.

NEDĚLE
Uznávám moc brzy se pokračování nekoná, ale člověk prací živ jest a je třeba tedy makat a makat, tím pádem není čas, chuť a síla na tvorbu uměleckých děl, což bezpochyby tyto články jsou :-))

Jako již tradičně se v neděli hrály turnaje dvojic a to ženské a mužské. V našem článku dostanou přednost dámy. Počertech malý počet se letos registroval a to jen 12 ženských dvojic. Přesto nechyběly hlavní hvězdy. Nasazené jedničky byly Hedman, Armstrong a dvojky Krappen, Kusters. Smutná je bilance domácích dvojic, pouze jedna ryze česká dvojice Čepelová, Frýdková a druhá československá Schedivá, Nagyová. Dámy a děvčata to je tristní. Česká dvojka prošla prvním kolem skvěle výhrou nad Norkami 4:0, bohužel druhé kolo proti nasazeným jedničkám 0:4. O něco lépe československá dvojka první kolo 4:1 a druhé těsně o chloupek bohužel 3:4 proti finské rodinné dvojici Koskivirta, Koskivirta. Třetí favorizovanou dvojicí byly ostřílené švédky Cina Ekberg a Anne Gustafsson, které to potvrdily ve druhém kole když poslaly domů Krappen, Kusters 4:0. První semifinále jednoznačně pro Hedman, Armstrong 4:0 proti maďarsko finské dvojici Fodemesi, Liiri. Druhé semifinále bylo severské derby Finsko vs. Švédsko a jen těsně prošly švédky 4:3. Finále tedy patřilo dvěma ze tří očekávaných dvojic. Jednoznačnými favoritkami byly Deta Hedman (ENG) a Irina Armstrong (RUS) proti velmi zkušeným švédkám Carin Ekberg a Anne Gustafsson. Papírové předpoklady jsou jedna věc ale na šipky v terči jsou druhá. Kupodivu švédská dvojice za mohutné podpory spoluhráčů v hledišti šly hned v prvním legu do vedení. Soupeřky sice vzápětí vyrovnaly, ale seveřanky utekly až na 4:1, aby snížení na 4:2 bylo jen labutí písní favorizované dvojice. Ekberg, Gustafsson tak zvítězily nečekaně ale po zásluze 5:2 a titul v ženských dvojicích tak putoval do Švédska.

A nyní pojďme k pánům. Mezi posledních 32 dvojic se probojovalo 6 českých párů včetně třeba sehrané a velmi silné dvojice Pavel Drtil, Martin Hoffmann. Bohužel pro kluky však již mezi poslední šestnáctkou jim vystavili stopku velezkušení angličané Kevin Simm a Gary Thompson. Bohužel jen jedna česká dvojice doplnila Drcu s Hofim v posledních šestnácti a byli to Barbaři Michal Ondo a Tomáš Kyndl. "Modrej mor" hrál skvěle a přálo jim o potřebné štěstí, když ve čtvrtfinále těsně porazili favorizované holanďany 4:3 a prošli do semifinále. Radost byla obrovská, ale hrálo se dál a kluci měli před sebou těžkou překážku, přemožitele Drcy s Hofim, angličany, Kevina Simma a Garyho Thompsona. Zkušenosti se ukázaly hned od začátku, v semifinále ostrované neponechali nic náhodě a tvrdými údery 100+ téměř v každém kole okamžitě brzy utekli čechům, kteří si připsali čestný leg, ale nakonec utkání prohráli 1:4. Přesto velká gratulace. Druhé semifinále již bylo ryze ostrovní záležitostí. Proti sobě nastoupili finalista singlů Clive Barden se Scottem Marshem a Vernon Shepherd se slavným Peterem Evisonem. Nakonec po vyrovnaném boji slavilo úspěch řekněme mládí v podání Bardena s Marshem 4:2. Finále tedy pod anglickou vlajkou rozjeli Barden Marsh vs. Simm Thompson. A byly to parádní šipky. První leg a 18. šipka (zavření 102) 1:0 Barden Marsh. Druhý leg opět 18. šipka po hodech 100, 140, 100, 100 opět Barden Marsh. Třetí leg 21. šipka a opět Barden Marsh už na 3:0. Teprve v tuto chvíli soupři zabrali a po hodech 140, 123, 134 skvělá 15.šipka a snížení pro Simma s Thompsonem na 1:3. Ale vedoucí dvojice nehodlala připustit obrat a vratili stejnou mincí a 15.šipka poslala do vedení 4:1 Bardena s Marshem. Ještě jedno vzepnutí sil Simma s Thompsonem znamenalo snížení na 2:4, ale bylo to naposledy. Po výsledku 5:2 a zvítězili Clive Barden se Scottem Marshem a Clive "Hotdog" Barden tak završil velmi úspěšný víkend v Pyramidě. Při předávání cen bylo vidět jak je nadmíru spokojen a tak jako všichni, že si to letos v Praze na Czech open užil.

Závěrem
Co napsat na závěr? Snad že to byl perfektní víkend se šipkami prozářený hvězdami světového formátu, vynikající Czech open po stránce organizační a po stránce "umístění" kde se sluší opět poděkovat hotelu OREA Pyramida Praha za prostory a veškerou pomoc. Snad bohužel jen nižší účast než se čekalo trochu kalí celkový dojem, ale samé skvělé ohlasy z domova i z ciziny jsou fajn odměnou pro tu hrstku lidí co to všecko má na svědomí. Již teď jsme pro příští rok opět vylepšili ranking na WDF 2. Takže za rok přijďte.