22. CZECH OPEN v šipkách

25. 11. 2016
Radek Schulz
0

22. ročník největšího turnaje v šipkách ve střední a východní Evropě Czech Open se odehrál jako již mnohokrát v minulosti v pražském hotelu Pyramida, ten byl celý víkend 18. - 20. listopadu 2016 naplněný k prasknutí.

V prvé řadě bych chtěl poděkovat všem,  kteří nám pomáhali, jak se stavbou tak v průběhu turnaje : Jana Kaňovská, Braňo Stredák, Jirka Jeníček, Martin Votava, Jirka Trčka, Roman Schýbal, Tomáš Kamberský a mnoho dalších.

Takže ještě jednou,díky!

K turnaji,

opět se nám podařilo navýšit počet účastníků a sám, jsem zvědavý, kde se tato čísla zastaví. V hlavních kategoriích 892 (Muži,ženy,Junioři a juniorky).

Warm-up  371mužů, 52 žen a 108 smíšených párů. Na kolika turnajích v Česku, kde se hraje hlavně o čest je tolik účastníků? Na závěr dvojice, tam byl také rekord překonán, 246 mužských dvojic a 50 ženských dvojic.

V pátek Czech Open začal turnajem smíšených dvojic. Turnaj byl rozlosován do osmi skupin. Čechům se nejlépe vedlo ve skupině 7 kde se až do finále skupiny probojovala dvojice Petra Nykodémová - Pavel Drtil. Tam ale nestačili na polskou dvojici  Podgorská - Ratajski,  takže celkově 9. místo pro Česko. Celý turnaj vyhrála dvojice z Anglie Lisa Ashton -Tom Gregory, když ve finále porazili mezinárodní pár Sue Cusick z Anglie a Jimmy Hendriks s Holandska 4:1.

Smíšené páry

Následovaly kategorie juniorek a juniorů. Kategorie juniorek má tradičně nejméně přihlášených přesto to nic nebere na významu soutěže. Skvěle zahrála Barbora Hospodářská, která se dostala až do finále, kde podlehla Vivien Czipó z Maďarska.

Juniorky

V kategorii juniorů bylo přihlášeno 48 účastníků. Turnaj juniorů se tradičně dohrává až v sobotu. Semifinále souběžně s mužskými čtvrtfinále a finále na podiu před televizními kamerami. První semifinálovou dvojici tvořil Čech, Roman Benecký a Holanďan Ruud De Kock. Roman to zvládl skvěle a po jednoznačné výhře 3:0 postoupil do finále. Druhé semifinále vyhrává Owen Maiden z Anglie, když poráží Thomase Langera z Rakouska 3:1. Finále bylo obrovské drama. Owen jde do vedení  2:0, Roman zápas zavřením 101 srovnává na 2:2. Poté jde do vedení opět Owen 3:2 V šestém legu neproměňuje Owen několik šipek na vítězství Roman D1 srovnává  a jde se na rozhodující leg. Do toho vstupuje Roman výborně 123,140,100 a nakonec 19 šipkou vyhrává a získává velmi prestižní titul z Czech open v juniorské kategorii.

Junioři

V 19:30 startují Warm-upy. V ženském nejlépe z Češek zahrála Hanka Bělobrádková, která skončila na výborném třetím místě. V semifinále podlehla Holanďance Ance Zijlstra. Druhé semifinále vyhrála Tina Köstner z Rakouska, porazila Margaret Sutton z Anglie. Titul z warm-upu získává Anca Zijlstra.

Warm-Up Ženy

Warm-up mužů byl rozlosován do 32 skupin. 6 Čechů dokázalo vyhrát své skupiny a postoupit mezi 32 nejlepších hráčů. Na 17. místě končí Luděk Kristin, David Rosí a Antonín  Davídek.  Na 9. místě končí Filip Šebesta. Na 5. místě končí David Miklas, kterého poráží Karel Sedláček. Karel Sedláček nakonec končí na výborném třetím místě, když v semifinále prohrává s  Krysztofem Ratajským z Polska, který nakonec celý warm-up vyhrává. Když ve finále poráží Marka Blandforda z Anglie.

Warm-Up Muži

V sobotu v 10 hodin startují hlavní soutěže celého Czech openu. Je to jeden z nejlépe obsazených turnajů v historii. V ženské kategorii hrají všechny 4 ženy světového žebříčku BDO  1. Deta Hedman 2. Lisa Ashton obě Anglie 3. Aileen De Graaf (Holandsko) a 4. Anastasia Dobromyslova (Rusko). Anastasie je trojnásobná mistryně světa a Lisa Ashton dvojnásobná mistryně světa.Takže opravdu parádně obsazený turnaj. Tyto hráčky nepřipustili žádné překvapení a všechny postoupili do semifinále. Anastasie Dobromyslová poráží Detu Hedman 4:1 a Aileen de Graaf těsně Lisu Ashton 4:3. Finále se hraje na podiu před televizními kamerami.  Alieen drží s trojnásobnou mistryní světa krok, vede 3:2. Pak už je na podiu jenom jedna hráčka a to Anastasia Dobromyslová tři legy v řadě znamenají vítězství 5:3 a první titul z Czech open pro ruskou hráčku při její první účasti. Poslední leg stál zato 140,180,41,120,20 zavřeno 15 šipkou.

Z Češek se nejdále dostali Vladimíra Tonarová  9. místo, kde prohrála s Detou Hedman, Jitka Císařová 9. místo prohra s Anastasii Dobromyslovou, Markéta Abadžievová  také 9. místo. Tu poráží Anca Zijlstra z Holandska a nakonec opět deváté místo Hanka Bělobrádková prohra se Stefanie Rennoch z Německa.

Ženy

Na turnaji mužů je z první světové dvacítky na soupisce 10 hráčů, nechybí světová dvojka a mistr světa Angličan Scott Mitchell, sedmička Wesley Harms z Holandska, tradičně Darryl Fitton, Tony O´Shea,Gary Robson a Martin Phillips. Poprvé zavítal Skot Ross Mongomery. Zúčastnil se také bývalý mistr světa z roku 1995 a dlouholetý profesionální hráč PDC Velšan Richie Burnett a mnozí další.

Turnaj byl rozlosován do 32 skupin (mini pavouků). Mezi 32 nejlepších na turnaji postoupilo 5 Čechů  4 z nich se už dál neprobojovali Jan Hlaváček, Radek Schulz, Michal Ondo a Antonín Davídek takže 17.místo. Dál jde jenom Pavel Drtil který v boji o čtvrtfinále prohrává s Darrylem Fittonem 3:4 a končí na pěkném 9. místě. Za zmínku určitě stojí to, že ve finále skupiny Antonín Davídek vyřadil Tonyho O´Shea, Michal Ondo Wesleyho Harmse a na 129. místě nechal Radek Schulz loňského vítěze Jeffreyho Sparidaanse. Maďar Patrik Kovács vyřadil Martina Phillipse a následující zápas Richieho Burnetta.

Čtvrtfinále Scott Mitchell-Wessel Nijman 4:0, Darryl Fitton-Zdravko Antunovic 4:3, Andy Baetens-Gino Vos 4:3, Ross Mongomery-Vilem Mandigers 4:1. Semifinále se hrálo, jak je dobrým zvykem na podiu před televizními kamerami. Darryl Fitton porazil Scotta Mitchella 5:3. Dále to byl belgicko-skotský duel  Andy Beatens versus Ross Mongomery, který skončil  5:0. Finále vyhrál Andy Beatens, kde po tuhém boji nakonec  porazil Darryla Fittona 6:4 a Czech open má opět překvapivého vítěze. Loni pohár putoval do Holandska a letos letí do Belgie. Andy Beatons vyhrál naprosto zaslouženě a uvidíme jak se mu bude dařit na Finders Masters, kam se také probojoval.

Muži

Neděle je tradičně ve znamení dvojic. Ženské páry vyhrál nasazený pár číslo jedna, Deta Hedman a Anastasia Dobromyslová, který ve finále porazili dvojici Stoop, Rudin ze Švýcarska 4:0. Nejlepší čistě Český pár Andrea Ondová a Hana Bělobrádková skončil na 17.místě na šipkách pozdějších vítězek.Barbora Hospodářská s Jill Desmedt s Belgie skončili na 9.místě.A nejdále se dostal Československý pár Jana Kaňovská a Martina Sulovská  když ve čtvrtfinále podlehli finalistkám Stoop, Rudin ze Švýcarska 4:1.Takže krásné 5.místo.

Páry Ženy

V mužích mezi posledních 32 dvojic postoupili páry Sedláček-Drtil, Ondo-Mňuk, Sedlák- Rosí, Kristin-Bohony, Lacina-Davídek. Dál jdou Sedláček-Drtil, když poráží nasazený pár číslo jedna Whitehead-O´Shea +  Kristin-Bohony a Lacina-Davídek. Karel Sedláček s Pavlem Drtilem těsně prohrávají s dvojicí Strbik, Mészáros z Maďarska 3:4. Zdeněk Lacina a Antonín Davídek prohrávají s mezinárodním párem Trembeth, Nebrida (Filipíny) 2:4 a končí shodně na 5. místě, což je obrovský úspěch. Turnaj nakonec vyhrávají loňští finalisté singlů, kteří utvořili hodně silnou dvojici. Jeffrey Sparidaans a Simon Stainton, kteří ve finále těsně porážejí dvojici Thomas, Atkins z Anglie 5:4.