Back to Top

+420 602 227 909

23. Valná hromada ČSTV

17. 04. 2011
Admin
0

16. dubna 2011 proběhla v Nymburce 23. Valná hromada ČSTV.
Žádost ČŠO ani UŠO o přijetí za řadného člena nebyla přijata.
Valná hromada byla očekávána všeobecně s napětím vzhledem k situaci v Sazce. Při příjezdu do sportovního centra v Nymburce hrála delegátům dechovka pohřební pochody a vítal je transparent "Nestaňte se hrobaři českého sportu".

Pod ním ležela černá rakev plná míčů a tenisek. To vše v duchu anonymní kampaně, v rámci které se ve čtvrtek válely na ulicích u sídla společnosti Sazka hromady zvětšených "stokorun" z dob Československa.

Už dříve se na mostu u Sazky objevily figuríny oběšených sportovců, k jejichž instalaci se později přihlásila umělecká skupina Czakra.

Uzavřené jednání začalo dohady o programu valné hromady, ale po dvaceti minutách muselo být přerušeno, neboť do areálu přijela policie kvůli špatnému parkování. Na jednání se neobtěžovali dorazit předsedové největších svazů fotbalu, hokeje a atletiky, rovněž nepřijal pozvání žádný zástupce MŠMT.

Valná hromada hlasuje ve dvou komorách. První tvoří sportovní svazy, druhou tělovýchovné jednoty a sportovní kluby. Všechny změny musejí získat většinou v obou komorách, ale výsledky hlasování jsou v rozporu, tudíž neprošla změna návrhu názvu největší české tělovýchovné organizace na Asociace sportu České republiky ani úpravy stanov. Formát obou změn navrhl výkonný výbor. Proti byli zástupci sportovních svazů, kteří si reformu ČSTV přestavují zcela jinak než vedení organizace a delegáti ve druhé komoře. "Potřebujeme zásadní reformu organizace a nikoliv nějaké kosmetické úpravy," prohlásil předseda jachtařského svazu Karel Bauer.

Na jednání dlouho panovala patová situace, protože obě komory ČSTV si vzájemně odmítaly návrhy. Delegáti odmítli návrh na řešení situace v Sazce, který předložil výkonný výbor. Nevzali zprávu ani na vědomí, ani ji nezamítli. Neuspěla ani snaha učinit kroky k odvolání šéfa Sazky Hušáka. „Stav je polarizovaný, to je asi nejpřesnější výraz,“ řekl šéf ragbyové unie Pavel Telička.

Zprávu o řešení situace v Sazce, nebo vzetí této zprávy na vědomí by přijala komora jednot a sportovních sdružení. Sportovní svazy to odmítly, ale neuspěly podle očekávání se snahou zprávu zamítnout, nebo prosadit, aby výkonný výbor ČSTV podnikl všechny kroky k odvolání Hušáka z pozice předsedy představenstva a generálního ředitele Sazky.

Po schválení rozpočtu na příští rok se jednání rozdělilo na jednotlivé komory. Komora svazů nejdříve zamítla žádosti o změnu rozdělení peněz svazům ve prospěch univerzitního a handicapovaného sportu a krajských sdružení ČSTV.

Tradičně posledním bodem bylo projednávání přijetí nových členů. Letos jsme žádali my, UŠO a malá kopaná. První prostor jsem dostal já, krátce jsem zopakoval hlavní body žádosti a hlavně apeloval na fakt, že ekonomické obavy s přijetí šipkařů jsou vhledem k stavu Sazky liché a že nám jde o uznání jako plnohodnotný sport, poté krátce prohovořil i Břetislav Uhříček za UŠO, který za UŠO slíbil, že pokud budou přijati do roku 2020 nebudou čerpat žádné dotace. Srb za plavání měl obligátní dotaz na proč žádají dvoje šipky. Na to jsem odpověděl stejně obligátně, že existují dva světové svazy.

Zástupce horolezectví vystoupil s tím, že se možná situci podaří konsolidovat a že z ekonomických důvodů nedoporučuje přijetí. Pak vystoupil zástupce fotbalu a začal řešit, že FIFA nařizuje mít všechny fotbaly pod jedním svazem, když ho předsedající upozornil, že se projednávají šipky a malá kopaná bude na pořadu poté, tak ze sebe vymáčkl jen, že byť si šipky rád zahraje tak ekonomická situace nenahrává přijetí.

Hlasovalo se postupně nejdřív o ČŠO. 8 pro (z velkých svazů byl pro Jansta za basketbal), 18 proti, zbytek se zdržel (cca 27). UŠO dopadlo velmi podobně. Zástupce malé kopané se nedostavil a tak to dopadlo stejně.