Back to Top

+420 602 227 909

8. Profi profil: Ronnie BAXTER

10. 04. 2007
Admin
0

Jednou jsi dole, jednou zas nahoře. To by bylo výstižné přirovnání pro Ronnie Baxtera. Profesionálního
šipkaře, který hraje rychle jak raketa a stylem připomíná robota....










OSOBNÍ ÚDAJE:



Přezdívka: The Rocket (Raketa)

Datum narození: 02. května 1961 (45 let)

Místo narození: Blackpool, UK

Bydliště: Swindon, UK

Šipky hraje: od roku 1980

Šipky: 22 g Nickel Tungsten

BDO: r. 1991 - 2002

PDC: od r. 2002

Průběžné pořadí v žebříčku PDC: Order of Merit

Největší úspěchy v BDO:

World Championship: 1999, 2000 (finalista)

Winmau World Masters: 1997 (finalista)

World Darts Trophy: 2006 (semifinále)

Int. Darts League 2006: skupina

Největší úspěchy v PDC:

World Championship: 2002 (čtvrtfinále)

World Matchplay: 1998 (finalista)

World Grand Prix: 2004 (semifinále)

UK Open: mezi posledních 16 v r. 2004 a 2006

Las Vegas Desert Classic: 2002 (finalista)

Holsten Premier League: 5. místo r. 2006

Vítězství v turnajích:

Welsh Open: 1991, 1993

German Open: 1995

Denmark Open: 1996

Swiss Open: 1997

Finnish Open: 1998

UK Open Regional: 2003

Players Championship: 2005

Video odkazy:

Holsten Premier League 2006 (Baxter vs. Barneveld)

Bavaria WDT 2006 (Baxter vs. Veitch)





Ronnie Baxter se narodil 2. května 1961 v Blackpoolu, Lancashire. Všichni ho známe pod výstižnou přezdívkou "raketa" pro svůj vyjímečný šipkařský styl. Určitě jde o ojedinělý styl hodu na profesionální úrovni. Nicméně co se stylařské vyjímečnosti týče, u mě vede Dennis Smith se svým alkoholickým výrazem, zavřením očí před hodem, následně pak zabalením šipky do dlaně a vyhozením uff to dá tedy zabrat. Baxterův styl bych přirovnal k pneumatickému kladivu, které roboticky vystřeluje hřebíky k cíli. Jenom potvrzuje fakt, že se nedá určit jaký styl je pro šipky nejlepší. Prostě hrej tak jak to v ruce cítíš. A Ronnie to tak cítí. Hraje šipky pěknou řádku let a na špičkové úrovni.



Baxtera jsme mohli poprvé vidět hrát v osmdesátém roce na North American Openu a v BDO/WDF tehdy vytvořil rekord v počtu dosažených finálových zápasů na Open turnajích. Welsh Open
vyhrál dvakrát, dále pak prestižní German Open, Denmark, Swiss nebo Finnish Open. Dosáhl na finále dalších turnajů v Anglii, Walesu, Finsku, dvakrát v Dánsku a čtyřikrát semifinále Scottish Openu, třikrát British Openu, dvakrát England Open a jednou British Classic v roce 2001.



Jeho debut na Mistrovství světa přišel v roce 1991. V prvním kole přešel přes německého kvalifikanta Bruna Raese (3-1), aby v druhém kole podlehl Jocky Wilsonovi stejným poměrem. Za zmínku stojí, že na tomto BDO MS startovaly hvězdy jako Bob Anderson, Phil Taylor (prohrál ve čtvrtfinále s Priestleym), Alan Warriner, John Lowe nebo Eric Bristow. Právě Bristow došel až do finále, kde ho porazil Priestley 6-0 ! Pavouk tehdejších zápasů najdete tady.



Následující rok Baxter nesměl na MS chybět. Bohužel opět se mu nedaří a tentokrát je to právě Bob Anderson, který ukončuje jeho naděje hned v prvním kole (3-1). Tento šampionát vyhrál Phil Taylor a svůj finálový zápas proti Mike Gregorymu stále označuje za vůbec nejtěžší finále, které kdy odehrál. A že jich tedy odehrál spousty. Ale zpět k naší Raketě. Když se několik profíků odtrhlo v roce 1993 po World Darts Championship a založili WDC (pozdější PDC), Baxter automaticky poskočil v žebříčku k čelním příčkám a v roce 1994 byl nasazen jako turnajová dvojka na Embassy MS. Ani to mu však nepomohlo a byl poražen opět v prvním kole mužem, který celé Mistrovství světa vyhrál. Nebyl to nikdo jiný než Kanaďan John Part. Pavouk turnaje je k nahlédnutí tady.



V roce 1995 se hraje World Championship bez jeho účasti, nicméně v roce 1996 zaznamenává skvělý úspěch, když se poprvé v životě dostal do čtvrtfinále, kde podlehl Richie Burnettovi. Rok 1997 je to opět stará písnička a Baxter prohrává s Mervynem Kingem v druhém kole. Ale přeskočme rovnou do roku 1999, kdy Baxter dosáhnul na své první finále Mistrovství světa. Tehdy ukázal, co v něm skutečně je za sílu a že byl oprávněně vystřelen na místo světové dvojky v žebříčku WDF. V průběhu vítězného tažení až do finále včetně, nešel s průměrem pod 30.89 na šipku. Poráží hráče jako Richie Burnett (3-0), Kevin Painter - s průměrem 33.08 (3-0), Roland Scholten (5-3), Andy Fordham (5-1) a ve finále na něj čeká Raymond van Barneveld. V prakticky vyrovnaném zápase a to i ze strany průměrů (oba okolo 31.5 / na šipku) bohužel Baxter podlehl Barneveldovi 5-6. Podařilo se mně najít video v archivu BBC a to finálový leg z tehdejšího finále, v nepříliš dobré kvalitě. Koukněte se na odkazy z Embassy MS sem !



Jako světová dvojka se do dějiště šampionátu vrátil opět o rok později, aby zopakoval svoji finálovou účast. Psal se rok 2000 a o jeho porážku se zasloužil pan Drákula, Angličan Ted Hankey. Toto finále se zapsalo v dějinách jako vůbec nejrychlejší v historii. Hankey zvítězil za zhruba 46 minut a jeho poslední tři šipky v turnaji bylo zavření 170 DO. Skutečně studená sprcha pro Baxtera. Video finálového legu ve špatné kvalitě je ke stažení z BBC tady. Jeho poslední vystoupení v Lakeside Country Clubu bylo o rok později, když porazil Martina Adamse ve druhém kole a ve čtvrtfinále nestačil na Wayna Mardla. Tehdy usoudil, že přišel ten nejvyšší čas na změnu a přešel do konkurenční PDC.



V PDC ale nezažil tak oslnivou formu jako v BDO. Jeho první start na PDC World Chamiponship roku 2002 ozdobil pěkným čtvrtfinále, do kterého se dostal přes Kevina Paintera, Dennise Smithe, až prohrál s Manleym 2-6. Další roky se mu vůbec nedařilo a v letech 2006 a 2007 skončil hned v prvním kole.



Přišlo ale další velké finále a to Las Vegas Desert Classic 2002, kde podlehl Philu Taylorovi. Ve svém vítězném tažení přehrál Andyho Jenkinse, Johna Parta nebo Rolanda Scholtena. Nesmíme ale zapomenout ještě na jeho finálovou účast v PDC World Matchplay v roce 1998 (to byl ještě spjat s BDO), kde ve čtvrfinále porazil Phila Taylora 13-10, v semifinále Chrise Masona 13-11, aby ve finále prohrál těsně s Rodem Harringtonem 17-19. Zůčastnil se i Premier League v roce 2006 (skončil páty před Mardlem a Manleym). Zvítězil v turnajích jako regional UK Open či PDPA Players Championship. Do zápasů nastupuje s písní od skupiny Queen "Dont Stop Me Now". Pokud sledujete světové šipky, určitě jste zaznamenali, jak se Baxterovi pomalu vrací stará forma. Pevně věřím, že mu vydrží alespoň celý rok do PDC Mistrovství světa 2008, protože toto finále mu ještě v jeho bohaté turnajové sbírce chybí :-)




Copyright: Mendosino Joint 90210