PDC Ladbrokes.com World Darts Championship 2009 - round 2 review

30. 12. 2008
0

Mistrovství světa má za sebou druhé kolo...
... asi všichni příznivci šipek pečlivě sledují pikantní souboje, a tak je stručné shrnutí mých postřehů. Druhé kolo jsem prostřednictvím internetu, televize DSF / Skysports či záznamu na videu shlédl téměř kompletně a rozhodně bylo na co koukat. Zvedly se průměry zhruba o 5-10 bodů na 3 šipky, tzn. průměrů pod 90 již bylo k vidění pomálu. V některých zápasech bylo k vidění nadmíru vysokých závěrů, což pro oko diváka je vždy zajímavé.

S turnajem se opět rozloučilo několik nasazených hráčů, největších překvapením je asi vypadnutí šestého hráče PDC, Adriana Lewise, který v dramatickém a doposud asi nejkvalitnějším zápase nestačil na Australana Davida Nicholsona.

K některým zápasům pár postřehů:

Dennis Smith 4-3 Kevin McDine (2-3,2-3,1-3,3-1,3-0,3-2,3-1)

Dennis Smith přezdívaný Smiffy předvedl parádní obrat v zápase s nasazeným McDinem. Ten se zřejmě za stavu 3:0 na sety viděl ve třetím kole, nicméně rozhoduje poslední šipek, jak říká Adrian… :-); a k tomu sházel ještě celý set. Smiffy začal tlačit brutálně pravidelnými stočtyřicítkami (2-3 v každém legu) a v následujících 4 setech v podstatě nepustil Kevina (který notně polevil) k ničemu. Ač průměry na 3 šipky jsou v podstatě shodné (lehce nad 90 bodů), na stoosmdesátky prohrál alkáč 0:8

Co Stompe 4-1 Alan Tabern (3-2, 1-3, 3-2, 3-0, 3-1)

Hustilka předvedla parádní výkon s průměrem téměř 97 na 3 šipky. Radost koukat na to, jak si Co Stompé hlídal všechny důležité momenty a když bylo potřeba, prostě trefil. Pokud mu vydrží forma, bude těžké ho poslat z turnaje domů. Pikantní v zápase jistě také bylo, že minul tuším ve třetím setu bull na zavření 167 a na předposlední 3 šipky minul bull na zavření 170, které by znamenalo vítězný double… (a to měl Tabern na terči hodně přes 200). Zkrátka Stompé si výhru doslova užil

Kevin Painter 4-1 Carlos Rodriguez (3-0, 3-1, 1-3, 3-0, 3-0)

Kevin Painter potvrdil kvalitním výkonem postup do 3. kola, když Španěl neměl zrovna svůj den a moc nevzdoroval.

Mark Dudbridge 4-0 Mensur Suljovic (3-2, 3-2, 3-2, 3-2)

Tento zápas jsem neviděl. Musel být kvalitní, o čemž svědčí i průměry 96 vs. 93, nicméně Mark Dudbridge zkušeně hlídal závěry všech setů a nepustil Suljoviče vůbec do šance některý set vyhrát. Výsledek 4:0 neodpovídá zřejmě výkonu obou hráčů.

Phil Taylor 4-0 Michael van Gerwen (3-1, 3-0, 3-1, 3-1)

Strejda Power potvrdil, že to s úmyslem získat zpět titul mistra světa myslí vážně. Celý zápas pečlivě tlačil na Van Gerwena vysokými náhozy a jistými doubly nepřipustil žádné drama. Další průměr nad 100 (van Gerwen 99) hovoří za své. Utkání třetího kola Taylor vs. Painter už teď slibuje parádní podívanou a pokud bude mít Painter svůj den, může Philovi slušně zatopit.

Wayne Mardle 4-3 Robert Thornton (1-3,3-1,3-1,3-1,1-3,2-3,3-1)

Neskutečné utkání a famózně hrající Wayne Mardle podporovaný celou halou nakonec dotáhl dramatický duel do vítězného konce. Osobně jsem Mardleho takhle hrát ještě neviděl. Průměr 98 okořeněný bezchybnými závěry (včetně 140, 145, 116, 101) byl třešničkou na tomto šipkovém dortíku před spaním (zápas se dohrával o půl jedné v noci a nedalo se u něj opravdu usnout :-)

Barrie Bates 4-2 Bill Davis (2-3, 3-2, 2-3, 3-0, 3-2)

Zápas jsem neviděl. Barrie nenápadně, ale s přehledem.

Ronnie Baxter 4-1 Denis Ovens (1-3, 3-0, 3-1, 3-2, 3-0)

Zápas jsem neviděl. Baxter sice prohrával po té, doslova odevzdal soupeři první set, nicméně další 4 sety mu zajistily postup do 3. kola, kde se pravděpodobně utká s Van Barneveldem

Andy Hamilton 4-2 Tony Ayres (2-3,3-0,2-3,3-1,3-1,3-1)

Zápas jsem také neviděl. Hammer potvrzuje solidní formu. Brutální závěry včetně jedné 170, první v turnaji.

Jelle Klaasen 4-0 Jan van der Rassel (3-2, 3-2, 3-0, 3-0)

Zápas jsme sledovali ve Venue. Jelle Klaasen přesvědčivým výkonem postoupil do 3. kola, kde se utká s Andy Hamiltonem. Po prvních 2 vyrovnanějších setech, kdy Van der Rassel chyboval na doublech, Klaasen zpřesnil hru a pečetil jednoznačnu výhru 4:0.

Raymond van Barneveld 4-1 Wes Newton (3-1,3-0,1-3,3-0,3-1)

Zápas bez náboje. Barney hrál slušně s průměrem 101, nicméně v podstatě neměl soupeře, neboť Wes Newton nedokázal vyvinout žádný větší tlak.

Mervyn King 4-2 Mark Walsh (1-3,3-1,2-3,3-1,3-1,3-1)

Opět kvalitní utkání. Věřil jsem Walshovi, že vyhraje. Vedl i 2:1 na sety, ale následná nejistota na double 20, na kterém trestuhodně chyboval, dovolila Mervynovi Kingovi se dostat tzv. na koně a zápas otočit. Nutno však podotknout, že jistota zavírání Kinga byla v některých fázích zápasu více než markantní.

Paul Nicholson 4-3 Adrian Lewis (3-2,1-3,3-0,2-3,1-3,3-0,6-4)

Zatím nejkvalitnější zápas šampionátu. Chlapíci se tahali o každý leg vysokými náhozy a Paul Nicholson i brilantními vysokými závěry. Za stavu 2:2 Lewis dokázal poprvé vyhrát set proti podání a v tu chvíli jsem si říkal, že je rozhodnuto.... Ale houževnatý Nicholson přidal pár stoosmdesátek a vynutil si rozhodující set. V něm bylo vidět také spoustu vysokých náhozů, oba chlapíci si drželi servis až do stavu 5:4 pro Nicholsona. Lewis poté minul 2 šipky o pověstný drátek, čehož Nicholson využil zavřením 121 na bull a poslal Adriana Lewise domů. Utkání se nehrálo zrovna v přátelském duchu, zřejmě Adrian prohru v druhém kole vůbec nečekal a ani sportovně neunášel.

Dennis Priestley 4-1 John MaGowan (3-0,3-1,3-2,0-3,3-2)

Souboj veteránů vyzněl jednoznačně pro Dennise Priestleyho, který ve třetím kole narazí právě na Australana Nicholsona, což bude mnohem složitější úkol přes něj přejít.

Vincent van der Voort 4-1 Colin Osborne (0-3,3-1,3-1,3-1,3-1)

Zápas jsem neviděl... Holanďan však přesvědčivým výkonem vyřadil z mého pohledu favorita tohoto duelu, Osborna. Průměry vyšší, 98. vs. 97, takže asi kvalitka.

James Wade 4-2 Tony Eccles (3-0, 1-3, 3-1, 3-1, 0-3, 3-2)

Zápas jsem zhlédl ze záznamu doma. Upřímně James Wade zatím není ve své kůži. Sice tento zápas vyhrál, ale jeho výkon mi nepřišel nijak oslnivý. Co do průměrů to bylo slabší, oba pánové často chybovali na doublech.

Včera začalo dvěma zápasy už třetí kolo, ale o tom až zítra :-)