PDC Ladbrokes.com World Darts Championship 2012 – Second Round
CHISNALL CUTS THE POWER … zněl titulek…
… včerejšího zpravodajství na webu PDC. Ano, strejda Phil neustál hned druhé kolo světového šampionátu, když prohrál s benjamínkem okruhu PDC a loňským finalistou MS WDF Davem Chisnallem 4:1 na sety, a zrodilo se tak největší překvapení dosavadního průběhu MS. Power tak poprvé za celou svou kariéru nepostoupí alespoň do čtvrtfinále tohoto turnaje a jedná se tak o jeho nejhorší výsledek vůbec (doposud buď vždy hrál finále kromě let 2008 a 2011, kdy se loučil už ve čtvrtfinále). Zápas jsme za hojné účasti sledovali v Tipsport baru a hned od prvního setu bylo znát, že Power není ve své kůži. I když konečný průměr přesáhl magickou stovku, bylo to pro něho trápení, přičemž soupeř trestal bez výjimky téměř každou chybu, a to především trestuhodné minely na doublech. Celkový výsledek asi nereflektuje vyrovnanost zápasu, jelikož jednotlivé sety se hrály téměř všechny na pět vítězných, ale klobouk dolů před výkonem Chizzyho, který kromě toho, že hrál velmi dobře (průměr 99 na tři šipky), navíc zužitkoval všechny nabídnuté šance a na konci udržel pevné nervy. Poslední leg ozdobil Chisnall dvěma stoosmdesátkami a když neproměnil první dva šípy na výhru v zápase, mohl Power zápas ještě zdramatizovat, což se ale nestalo, neboť také on minul dva šípy na double top, a Chizzy už vítězný double šest s jistotou proměnil v postup do třetího kola, kde změří síly s Andym Hamiltonem.
Výsledky druhého kola:
Wayne Jones 4-0 Roland Scholten (3-2,3-0,3-1,3-0)
Adrian Lewis 4-2 Robert Thornton (3-0,2-3,3-1,0-3,3-0,3-2)
Justin Pipe 4-3 Wes Newton (2-3,1-3,3-2,3-1,1-3,3-1,4-2)
Wayne Jones poměrně snadno přešel přes Rolanda Scholten, který po operaci ramene ještě není úplně stoprocentně fit. Pěkný zápas sehrál Robert Thornton s obhájcem loňského titulu Adrianem Lewisem. Do stavu 2:2 na sety se dá hovořit o vyrovnaném duelu, pak však Jackpot jakoby přidal plyn a zápas rozhodl ve svůj prospěch. Poslední zápas mezi Justinem Pipem a Wesem Newtonem měl takový divnoprůběh a evidentně byl poznamenán velmi pomalým tempem ze strany Pipa, s čímž se Newton nedokázal vyrovnat a postupně prohospodařil vedení 2:0 a 3:2 na sety.
Kevin Painter 4-3 Mark Walsh (3-2,1-3,3-1,3-0,2-3,2-3,3-0)
James Wade 4-0 Jelle Klaasen (3-0,3-1,3-2,3-1)
Steve Farmer 4-2 Kevin Münch (0-3,3-2,2-3,3-2,3-0,3-2)
Pro oko diváka velmi zajímavý a napínavý zápas sehráli Kevin Painter a Mark Walsh. I když měl Artist stále malinko navrch, Walsh se držel zuby nehty a své snažení korunoval dvěma těsnými sety na vytovnání na 3:3. Poslední set však už byl jasnou záležitostí přesnějšího Paintera. James Wade neměl práci s Jelle Klaasenem, který ale zase nepředvedl žádný extra výkon. A poslední zápas tohoto večera mohl přinést postup mladičkému Kevinu Münchovi z Německa. Klíčovým momentem byl asi rozhodující leg čtvrtého setu, kdy Münch mohl jít do vedení 3:1 na sety, ale i přes nabídnuté šance tuto příležitost nevyužil. Zkušenější Farmer už poté zápas nepustil a postoupil do třetího kola.
Terry Jenkins 4-1 Co Stompe (3-0,3-1,3-1,2-3,3-2)
John Part 4-1 Richie Burnett (3-1,3-0,3-0,0-3,3-1)
Andy Hamilton 4-3 V. van der Voort (2-3,3-0,2-3,3-2,0-3,3-2,3-1)
Stručné hodnocení pouze z výsledků, neviděl jsem ani minutu z tohoto odpoledního bloku. Terry Jenkins zatím podává solidní výkony a výsledkem je po výhře 4:1 nad Co Stompem postup do třetího kola – marně vzpomínám, jestli se vůbec někdy dostal takto daleko. Navíc pokud udrží nervy proti pomalu hrajícímu Pipovi, má velkou šanci i na čtvrtfinále. John Part nenápadně, ale proti Richie Burnettovi s přehledem také postup do třetího kola – že by ještě překvapil? Ve třetím kole to proti Kevinu Painterovi snadné mít rozhodně nebude. No a z vyprávění asi nejpeprnější zápas sehráli Andy Hamilton s Vincetem van der Voortem. Oba panové drželi svá podání v jednotlivých setech až do stavu 3:3. Hammer, který třikrát v zápase dotahoval, však rozhodující set zvládl bravurně. Jednoznačně Hammer zatím produkuje kvalitní a velmi zajímavé zápasy a následující utkání s Davem Chisnallem také slibuje solidní podívanou.
Kim Huybrechts 4-1 James Richardson (3-2,1-3,3-2,3-0,3-2)
Dave Chisnall 4-1 Phil Taylor (3-2,2-3,3-2,3-2,3-1)
Paul Nicholson 4-0 Alan Tabern (3-0,3-0,3-2,3-1)
Sympatický Kim Huybrechts potvrdil kvalitu z prvního kola a z mého pohledu po přesvědčivém výkonu vyprovodil přemožitele Barneyho Jamese Richardsona 4:1 na sety. Ve třetím kole si dá partičku šipek s Paulem Nicholsonem, který proti Alanu Tabernovi neztratil ani jeden set. O Taylorovi jsem už psal, tak snad jen konstatování: Velká škoda, že vypadl, mám obavu, že získat zpět mistrovský titul bude pro něho čím dál složitější, neboť dorůstají jiní dravci, kteří se ho nebojí. Možná škoda, že hned v první kole neměl trošinku těžšího soupeře, aby se stihnul lépe rozehrát, ale jak jsem již psal, rozhodlo jen několik neproměněných doublů ze strany Powera, které Chizzy brilantně potrestal.
Michael van Gerwen 4-1 Mervyn King (3-2,0-3,3-1,3-2,3-2)
Simon Whitlock 4-1 Steve Beaton (3-2,3-0,2-3,3-2,3-2)
Colin Lloyd 4-1 Scott Rand (3-1,2-3,3-1,3-2,3-2)
Gary Anderson 4-2 Devon Petersen (3-0,2-3,3-1,3-2,2-3,3-2)
Prohra Mervina Kinga je pro mě také překvapením, avšak nutno konstatovat, že mlaďas Michael Van Gerwen vyhrál i navzdory znatelně horšímu průměru zaslouženě. Průběh zápasu navíc ozdobil luxusními závěry 148 a 158. Ve třetím kole změří síly se Simonem Whitlockem. Simon Whitlock stále kulhá na levý kotník, ale u terče jako by ho nic nebolelo… Je fakt, že se hází rukama, ale jak uvedl v interview, kotník necítí jen díky adrenalinu a napětí při hře. Steve Beaton sice bojoval, ale na precizní výkon Whitlocka to nestačilo. Přál bych Wizzardovi, aby vydržel fyzicky co nejdéle. Posledními postupujícími do třetího kola jsou Colin Lloyd, který měl v zápase se Scottem Randem neustále optickou převahu, kterou proměnil ve výhru 4:2 na sety, a Gary Anderson, kterého důkladně potrápil Devon Petersen. Jihoafričan se rozhodně nezalekl bleskového nástupu Skota, bojoval jako lev a moc nechybělo, aby zápas za nepříznivého stavu 1:3 z jeho pohledu ještě dotáhl do sedmého rozhodujícího setu. Sympatický byl i jeho projev do TV se slovy: Je to pro mě první větší zkušenost s profesionálními hráči šipek, budu tvrdě pracovat a vrátím se jako lepší hráč!
Program třetího kola, které se již hraje:
Adrian Lewis 4:0 Wayne Jones
Justin Pipe 1:4 Terry Jenkins
John Part v Kevin Painter
James Wade v Steve Farmer
Kim Huybrechts v Paul Nicholson
Simon Whitlock v Michael van Gerwen
Andy Hamilton v Dave Chisnall
Gary Anderson v Colin Lloyd
A fotečka ....