… semifinálové boje byly jedny z nejpeprnějších, které …

… jsem kdy viděl. Shlédli jsme je na Václaváku v Tipsport baru a jelikož se obě semifinále hrála nakonec na maximální počet setů, trošku se nám šipkový novoroční večírek protáhl…

Andy Hamilton 6-5 Simon Whitlock

(3-0, 2-3, 3-1, 3-1, 0-3, 2-3, 0-3, 0-3, 3-2, 3-1, 4-2)

První semifinálovou bitvu obstaral Andy Hamilton a australský čaroděj Simon Whitlock. Nevím proč, tipoval jsem na postup z předchozích zápasů bojovně naladěného Hammera. Ten začal excelentně a poměrně brzy se ujal vedení 3:1 na sety. V tu chvíli to s čarodějem nevypadalo dvakrát nejlépe a všichni jsme si přáli, aby se utkání aspoň trošku zamotalo. No, a zamotalo se dokonale. Hammer ubral, Wizard začal trefovat a zápas čtyřmi sety otočil ve svůj prospěch na 5:3. Kurz na výhru Hammera se v tu chvíli vyšplhal na 8:1 a i když jsem tomu sám nevěřil, že to ještě zdramatizuje, tak jsem na něj vsadil :-). No a pak předvedl Hammer z mého pohledu nevídaný obrat, když několika přesnými zavřeními (většinou pod ukrutným tlakem, kdy už měl Wizard připraveno nízké číslo) zápas nejprve srovnal a v jedenáctém setu, který začínal podáním Hammer, rozhodl o svém vytouženém postupu do finále. Statistiky si každý přečte, ale byly velmi solidní, celkem 24 stoosmdesátek (10 ku 14 z pohledu Hammera), na stočtyřicítky vyhrál jednoznačně Wizard (20 ku 34 !), průměr pak 95,6 ku 98,6, Hammer však kompenzoval neskutečnou 58 %-ní úspěšností na doublech… Za zmínku ještě stojí brilantní zavření 170 v podání Whitlocka, který to dal na třetí pokus, když předtím dvakrát trefil pouze green.

Adrian Lewis 6-5 James Wade

(1-3, 2-3, 3-2, 0-3, 1-3, 1-3, 3-1, 3-2, 3-0, 3-0, 3-0)

Druhé semifinále sehráli obhájce titulu a namistrovaný Adrian Lewis a světová trojka James Wade. Úvod zápasu byl vlažný a byl navíc poznamenán mimořádnou přestávkou za stavu 0:2 na sety z pohledu Jackpota díky větrným poryvům z klimatizace, které zřejmě způsobovaly neregulérnost hracího prostředí. Koho to však více rozhodilo, byl Jackpot, který se nemohl dostat do svého smrtícího skórování. Zato mašina to tam solila bez ostychu až do stavu 5:1 na sety. I když jsem tomu opět sám nevěřil, vsadil jsem si v tu chvíli na Jackpota (kurz byl 6:1). Sedmý set Adrian při svém podání a udržel a vše směřovalo k výhře Wada, když v osmém setu podával. Tento set ale neubránil, i když měl tuším šipku na D18 na výhru v celém zápase, Adrian chladnokrevně pod tlakem mázl 98 na 2 šípy a poslal zápas do dalšího setu. Pak mašině totálně došel benzínek a Jackpot tam nasolil bez ztráty legu další 3 sety a dokonal fantastický obrat z 1:5 na 6:5, který ještě okořenil zavřením 161 v posledním legu. Byť ho moc nemusím, nutno uznat, že takový obrat na MS ještě nikdo nepředvedl (za tu dobu, co to sleduji) a zaslouží uznání. Statistiky v tomto případě velmi vyrovnané, průměr 95,5 ku 94,2; famózní vysoká zavření na obou stranách a úspěšnost na doublech v obou případech přes 40 % !

Dnes finále chlapců ze Stoke Adrian Lewis vs. Andy Hamilton na sedm vítězných setů, tak si to večer nalaďte. Přál bych více Hammerovi, ale tipuju Lewise.

Fotečka z archivu – s Waynem Mardlem po pověstném semifinále v roce 2006, kdy prohrál s Philem Taylorem těsně 5:6 na sety.