31. 12. 2012
0

Včerejší šipkový večer byl rozhodně velkým zážitkem pro všechny šipkové příznivce. Semifinálová anglicko-holandská klání ovládli Phil Taylor a Michael van Gerwen …

Michael van Gerwen 6-4 James Wade (2-3,3-0,3-0,3-0,2-3,0-3,3-1,3-2,2-3,3-0)

Mighty Mike sice prohrál při svém podání první set, ale bylo jen otázkou času, než se proti možná i záměrně hlemýždímu tempu The Machine dostane do tempa. Následné 3 sety šly za jistým Mikem dokonce bez ztráty legu a vypadalo to, že je hotovo. Pátý set přinesl v šipkách něco nevídaného, neboť nejenom že Holanďan trefil brilantní devítku (180+177+144), ale hned v dalším legu přidal dalších 8 perfektních šipek a minul až D12 na zavření druhé devítky v řadě, jinými slovy 17 bezchybných šipek v řadě (čímž překonal o jednu šipku Phila Taylora z finále PLD z roku 2010, kdy Phil k jednomu devítišipkovému zavření přidal ve stejném zápase dalších 16 perfektních šipek) a ještě navíc v semifinále MS na pódiu před plnou Ally Pally … Čuměl jsem na obrazovku s otevřenou hubou a nezmohl se ani si nalejt panáka. Především s jakou lehkostí to tam chlapec nasázel. Paradoxně však tento set Mike prohrál stejně jako i ten následující a bylo to rázem 3:3. O tom, že se vzpamatuje z devítišipkového euforia, jsem však nepochyboval ani chvilku. Další dva sety šly za Mikem, což znamenalo jeden brejk k dobru a po snížení ze strany The Machine při svém podání Mike dokonal fantastický postup do finále MS a potvrdil tak svou skvělou podzimní formu.

Phil Taylor 6-4 Raymond van Barneveld (3-0,3-1,0-3,3-0,3-1,3-2,2-3,0-3,2-3,3-1)

Hóóódně očekávaný a medializovaný souboj dvou šipkových titánů si nemohl nikdo nechat ujít. Nikdo nebyl favorit a ani sázkové kanceláře nevypsaly tradičně na Powera významně lepší kurs. Power však začal výtečně a plnohodnotně využil vlažný a nejistý začátek Barneyho k vedení 2:0 na sety. Barney snížil při svém podání, ale stále pokračoval v nejisté jízdě, čehož v této fázi zápasu jistý Power dokonale využíval a zvyšoval své vedení. S blížícím se koncem zápasu však Philova jistota trošinku slábla, což se ukázalo zejména v sedmém setu, kdy Power trestuhodně minul dva šípy na D20 na celkovou hladkou výhru 6:1. Nebyl by to ale Holanďan, aby se takové příležitosti nechytil a zápas nechal jen tak běžet dál. Vycítil příležitost a rázem byl Barney na koni, neustále tlačil Powera k chybám, které navíc, někdy i s notnou dávkou štěstí, bez výjimky využíval a třemi sety v řadě snížil stav utkání na rozdíl jediného setu. Power však soustředil veškeré síly na desátý set při svém podání, ve kterém tento nejprve jednoznačně vypadající a následně velmi dramatický zápas dotáhl do kýženého vítězství a postupu do finále. Konec zápasu poznamenala slovní přestřelka při podání rukou obou aktérů, za kterou se dnes Power oficiálně omluvil do tisku. Nemyslím si však, že důvodem podrážděného chování Phila bylo jen silné stisknutí ruky ze strany Barneyho, jak se následně objevilo v médiích.

Finále, ve kterém změří síly nejlepší hráč všech dob proti dravému fenomenálnímu mladému Holanďanovi, se hraje na Nový rok od 21 h našeho času. Rozhodne dlouholetá zkušenost ze strany Powera a nebo nejlepší hra na tomto šampionátu v podání Mighty Mika ?