Back to Top

+420 602 227 909

Whyte&Mackay Premier League Darts 2009 - DEN 14.

08. 05. 2009
Admin
0

Omlouvám se, že clánek nebyl tradičně hned po PLD, ale hraje se THE PLAYERS tak dostal golf přednost...
...každopádně kdo si nechal ujít tento poslední večer základní části PLD může jen litovat. Hrály se famózní šipky a nic tomu neubraly ani dva zápasy které byly jen exhibiční. Postupující již byli dáni předem, ale v sázce bylo rozlosování do playoff a pro Terryho Jenkinse posun na pátou pozici a tudíž vylepšení sumy na šeku.

Jelle Klaasen vs Mark Webster - CH

Jelikož se hrálo ve Walesu v Cardiffu obstaral pochopitelně úvod bývalý Walesšký mistr světa BDO Mark Webster, který před časem přestoupil do PDC a proti němu nastoupil Holanďan pyšnící se stejným titulem. Zápas tedy sliboval pořádný náboj. Byl to vlastně první velký večer v PDC pro Marka Webstera, navíc na domácí půdě s doslova frenetickými fanoušky v zádech. Bohužel zápas podle mě rozhodně nesplnil očekávánou parádu. Klaasen i když nemá žádné zářící úspěchy v PDC předvedl o jaký kus ve zkušenostech předběhl svého mladého kolegu a doslova ho vypráskal. V zápase kupodivu nepadla žádná 180tka, ale Klaasen jednoznačně předvedl, že se v dohledné době hodlá zařadit mezi špičku PDC, kdežto Webster na tohle zatím ještě rozhodně nemá. Možná to byl ostrý křest ohněm pro Marka, ale to se prostě v PDC musí zvládat. S průměrem kolem 84 zaostal za svým holandským soupeřem o dobrých 10 bodů a nervozita ho zřejmě více svázala než sám chtěl. Každopádně to co stačilo v BDO na špičku, nestačí v PDC ani na druhou ligu a myslím, že Markovi to bude rozhodně trvat a kdoví jestli se vůbec někdy prosadí tak jako v BDO. Jelle klaasen zakončil tedy své premiérové působení v PLD výhrou, ale celkově zůstal na konci tabulky. Přesto předvedl potenciál, který má a z mladíků to bude hlavně on o kom ještě uslyšíme. Ještě skóre na závěr 7:3.

Gary Anderson vs John Part - CH

Na tenhle zápas jsem se strašně těšil. Nejen proto, že rád sleduji Garyho při hře, ale i pro něj to byl velký debut na scéně PDC. Jeho zkušenosti třeba z International Darts League dávaly tušit, že John to nebude mít tak snadné a ani tři tituly mistra světa nebudou nic znamenat. Jak se ukázalo, všechno tohle byla pravda. Gary nastoupil do zápasu v neuvěřitelné formě a pohodě. Hned v prvním legu break 13 šipkou a své podání na 2:0 podržel 12 šipkou. Po skvělé výměně několika 180tek a skvělém zavření Garyho 121 přes bull byl stav 5:3 pro Skota a jeho průměr na tři šipky se v jednu chvíli pohyboval těsně pod 130 !!!! body. Létající Skot nenechal KanaĎana ani vydechnout a svůj první i když neoficiální velký zápas v PDC strhl na svou stranu v poměru 7:4 a fantastickým celkovým průměrem 107,4 bodu na tři šipky. Celkem oba nasázeli 9x180 a jak se ukazuje prognózy hovořící o tomto slavném Skotovi jsou pravdivé. On bude jednou z nových zářících hvězd v PDC příštích let. Byl to famózní výkon a hozená rukavice svým velkým soupeřům.

Raymond van Barneveld vs Terry Jenkins

Po dvou exhibičních utkáních došlo konečně i na souboje o body a vyšlo to velmi dobře na závěrečný večer. Barney potřeboval nějaký ten bodík uhrát aby se vyhnul Powerovi v semifinále a Terry zase hodlal přeskočit Johna Parta a vzít mu jeho páté místo a tím si vylepšit dojem a šek na penízky. Ze začátku to vypadalo, že Barney asi spapal něco z jiné planety. Do zápasu vtrhl 10 šipkovým zavřením prvního legu a hrál jak bůh pomsty. Terry chudák nevěděl která bije a viditelně chyboval. Během několika minut to bylo 4:1 pro holanďana, který svého soupeře doslova drtil na prach. Na přestávku se šlo za stavu 4:2 a nikdo nepochyboval, že s tímto výkonem Barney svého soupeře jen dorazí. Ale bůh ví co tam ti kluci o přestávku dělají, že přijdou pokaždé jak vyměnění. Terry nastoupil v úplně jiné fazóně a najednou to byl Bejk jak ho známe. Začal sázen 140 a 180 a rázem se nám vrátil i starej dobrej Barney s kroutící hlavou. Nápor Jenkinse vedl až k obratu ve stavu na 5:4 pro Angličana, který výrazně zlepšenou hrou srazil Barneyho zpět na zem a ze zápasu, který vypadal na jednoznačný výsledek byla bitva jak se patří. Nakonec vše uzavřel Terry parádním zavřením 120 ve čtrnáctém legu a stanovil tak konečnou remízu v zápase. Barney začal výborně a do přestávky hrál průměr vysoko nad 110, ale nakonec oba měli shodně lehce nad 93. Terry své parádní zlepšení v druhé půli podtrhl 7x180tkou a zaslouženě poskočil na celkové 5.místo v PLD2009. Barneymu to nakonec stačilo na třetí flek.

Phil Taylor vs Mervyn King

Souboj vyhecovaný, po různých Kingových extempore očekávaný, ale jak se nakonec ukázalo šipky mají jen jednoho krále a vládce a King to rozhodně není. Power nastoupil ve svém jedinečném stylu a hody 134, 180, 137 a zavřením 12 šipkou proti podání. Dal tím hned na úvod jasně najevo, že on je tu pánem. Zápas dále pokračoval naprostou devastací hustýho Mervyna a na přestávku kráčel strejda Phil s pohodlným vedením 5:1, s úsměvem na tváři a bylo vidět jak se skvěle baví. To že hrál šipky intergalaktickýho rozměru je tak něja samozřejmý a asi mu to ani nepřijde. Po přestávce se nic nezměnilo a Phil Taylor doslova zmasakroval Mervyna Kinga 8:2 s průměrem téměř 107. Tradičně si Power připsal pouze nízké nejvyšší zavření a to 50. Ale to se nedá nic dělat když on po třech kolech má pod kilo skoro pokaždý.

Závěrem pár slov o základní části. Byli jsme svědky neuvěřitelných šipek, skvělých mnoha tisícových diváckých návštěv po celých britských ostrovech a můžeme se jen těšit na vyvrcholení v hale Wembley v pondělí 25.května 2009. V semifinále se utkají Raymond van Barneveld a James Wade, druhé semifinále pak obstarají Phil Taylor a Mervyn King. Bude to neskutečná řežba takže se připravte a nenechte si ujít první velký vrchol sezóny profesionálních šipek.