0

V anglickém přístavním městě Hull proběhly 1. září 2011 boje v základních kolech Winmau World Masters.
Naše šestičlenná výprava odletěla z Prahy do Manchestru ve společnosti Katky Čepelové, která se vracela za prací do Liverpoolu a na letišti v Manchestru jsme tak mohli krátce pohovořit i s Vlastou Jelínkem, který tam na ni čekal, tímto vyřizuji pozdravy do Čech. My jsme pak pokračovali minibusem

do 180 km vzdáleného Hullu. Cesta uběhla rychle a bez problémů takže jsem se již před jedenáctou

večerní ubytovávali v Campanile hotelu a po druhé večeři v místním tureckém bistru šli spát v

očekávání zítřka, stejně jako týmy Irska, Nizozemí či Polska, které bydlí na stejném místě.

Budíček před osmou hodinou a přes místní Tesco vyrážíme do jednu míli vzdálené Hull Arény, nového

hracího místa, což je hokejová hala. Prostor ledové plochy je zakryt dřevěnýma deskama a rozdělen

plentou na dvě části, na jedné se buduje pódium a na druhé je umístěno 32 terčů pro zápasy. Od ledu

je docela zima od nohou, osvětlení také žádný zázrak, takže jako každoročně BDO nezklamalo a ani

nové vedení nezvedlo úroveň zápasů na ploše. Pro mne bylo novinkou použití mazatelných fixů na

tabule s plexisklem, na rozdíl od papírů s uhlem jako v minulých letech. Fixy byly většinou zelené a

tedy špatně viditelné, polovypsané a smazat tabuli byla z nějakého záhadného důvodu docela makačka.

Vystoupení našich hráčů hodnotím kladně v prvním kole vypadl pouze jeden, ve druhém další a

semifinále skupin pak ukončili učinkování naši dva poslední zástupci. V chlapcích Filip dobře

bojoval, ale nestačil na pozdějšího finalistu a možná i vítěze. Cestu našich turnajem ukončili

většinou vítězové skupin nebo finalisté.

1. kolo:

Lee Whitworth (Anglie) - Filip Slavík 3:0 (2:1, 2:1, 2:1)

V prvním setu si hráči podrželi podání a Angličan se tím pádem dostal do vedení. Na začátku 2. setu

prorazil Lee Filipovi servis, ale ten mu to hned vrací a srovnává na 1:1, ovšem Angličan vyhrává

třetí leg a vede 2:0 na sety. Třetí set vypadá podobně, Angličan se ujímá vedení, Filip srovnává a

Whitworth bere rozhodující leg a vítězí 3:0. Whitworth skončil svoji pouť v semifinále skupiny

porážkou od Radka Szaganskiho, který ji nakonec vyhrál.

Jerry Hendriks (Nizozemí) - Michal Kočík 1:3 (2:0, 1:2, 0:2, 1:2)

Ještě loni junior a velká naděje holandských šipek vstoupil do zápasu ve velkém stylu a v prvním

setu Michala jasně přehrál. Michal ovšem v druhém setu zpřesnil hru a podržel si vítězstvím 2:1

podání. Vzápětí proráží Jerrymu podání a bere si set zavřením 75 (17, 18, D20) a jde vedení 2:1.

Jerry trochu uvadá a Michal nachází přesně triply i dably a jde do vedení, v dalším legu Hendriks

ukazuje svoje kvality a po smršti triplů srovnáva na 1:1, Michal začíná 41, na což Hendriks odpovídá

45 a tak Michal přidává 140, 180, 73 a zbývajících 67 řeší T17, D8 což je 14. šipka na závěr a

postup do druhého kola.

Alan McKnight (Severní Irsko) - Michal Ondo (2:1, 2:1, 1:2, 1:2, 0:2)

Dvě podržená podání znamenají stav 1:1, Ir utíká Michalovi rychle na dabla, Michal si 180 nechává

24, ale Alan trefuje D20 hned první šipkou a vede 1:0 na sety. Opět dvě podržená podání znamenají

stav 1:1 i tentokrát vítězí v rozhodujícím legu McKnight a vede již 2:0 na sety.

Třetí leg ve stejném rytmu, první dva legy pro podávajícího a stav 1:1, Alan si nechává 60, Michal

je na dohled, Ir S20 a čeká ho D20, kde byl dosud neomylný, ale místo očekávané vítězné šipky je z

toho segment 1 a šance pro Michala, který ji využívá a v 6. kole D8 snižuje na 1:2 na sety. A osud

zápasu se začíná pomalu, ale jistě měnit, Michal opět drží podání, Alan s problémy také, Michal

podává na udržení v zápase, Ir si připravuje a Michal má 89 - 19, T20, D10 a mohutné zakřičení

doprovází srovnání na 2:2.

Začíná reprezentant Severního Irska, ale to Míšovi nevadí, 15. šipka a zavření 74 - 14, 20, D20 ho

posílá na podání na vítězství a to beze zbytku využívá 48, 140, 139, 94, příprava na 24 a D12

zavřený 16. šipkou znamenají dokonání neskutečného obratu a postup do dalšího kola.

Goran Eriksson (Švédsko) - Marek Polach 1:3 (1:2, 0:2, 2:0, 1:2)

Goran začíná zápas vyhraným podáním, ale Marek si dalšími dvěma legy přivlastňuje první set, do

druhého setu začíná Mára 180, 180, ale náběh na devítku maří sedmá šipka, která míří nad T20, přesto

Polach jasně bere set a vede 2:0.

Švéd se trochu oklepal, udžel podání a hned ho vzal i Markovi a třetí set vyhrál 2:0 a snížil na

2:1. Český reprentant si ovšem při svém podání vypomáhá třetí 180 v zápase a vede 1:0, Švéd

srovnává, ale Marek si již nenechává postup vzít, zavírá a i on jde do druhého kola.

Filip Šebesta - Jimmy Hendriks (Nizozemí) 1:4

Mladší bratr Jerryho, kterého porazil Michal Kočík před zhruba hodinou číha na Filipa v soutěži

juniorů, hrané na 4 vítězné legy.

Filip začíná má po 5. kole 102, ale Jimmy to tam valí neskutečně a zavírá 15. šipkou. Druhý leg

Filip opět po 5. kole 108, soupeř po 6. kole 131, Filip 90 na 18, Hendriks 43 na 88, Filip 9, 1, D4

a je srovnáno na 1:1.

Jimmy zavírá 16. šipkou D20, Filip zůstává na 136. V dalším legu Hendriks trochu polevuje ve

skórování a pouští Filipa na jednu šipku na dabla, ten ji nedává a D2 znamená vedení 3:1 pro

Holanďana. Další vyrovnaný leg, Jimmy je dřív na dablu, nedává, Filip si sehrává a míjí dva dably a

Hendriks zavírá D2 a postupuje do druhého kola a pak postupuje až do finále ve kterém se zítra utká

s Jakem Jonesem.

2. kolo:

Michal Ondo - John Murray (Irsko) 3:0 (2:0, 2:0, 2:1)
Michal získal zápas naprosto suverénním způsobem. Pět legů řadě znamenalo vedí 2:0 na sety a 1:0 na

legy, teprve poté Ir uhájil jedno podání. Ovšem Michal si nekompromisně bere další leg a postupuje

dál.

Michal Kočík - Glen Rosberg (Švédsko) 3:2 (0:2, 0:2, 2:1, 2:0, 2:1)

To samé co o předchozím zápase by se dalo napsat o začátku tohoto jen v obráceném gardu. Švéd vyhrál

první 4 legy a vedl 2:0 na sety. Teprve poté Michal uhájil podání, Glen srovnal, Michal si ovšem

uhájil tento set a snížil na 1:2.

Konečně začal trefovat pravidelně triply a 4. set jasně vyhrál 2:0 a stejně tak rozhodující 5. set a

postoupil do 3. kola.

Glen Durrant (Anglie) - Marek Polach 3:1 (2:0, 0:2, 2:1, 2:0)

Na angličanův set 2:0, Marek rázně odpověděl stejným výkonem. Glen si ve třetím setu podržel podání

a vítězstvím 2:1 šel do stejného vedení na sety. Ve čtvrtém setu už dobře hrající Angličan Marka

nepustil do hry a postoupil, aby pak celou skupiny vyhrál a zítra se představí na pódiu před

televizníma kamerama.

3. kolo:

Christian Kist (Nizozemí) - Michal Kočík 3:0 (2:0, 2:0, 2:0)

Michal hrající jakoby bez šťávy, nebyl za celý zápas schopen najít pravidelné triply a jasně prohrál

s nulou.

Michal Ondo - Fabian Roosebrand (Nizozemí) 1:3 (0:2, 1:2, 2:1, 1:2)

První set po proražení podání pro Fabiena, ve druhém Michal nevyužil šance a Holanďan tak vedl 2:0

na sety. Ve třetím setu Michal zabral a podržel si podání a snížil na 1:2. Ve 4. setu si oba dva

podrželi podání a za stavu 1:1 si Roosebrand opět nenechal tuto výhodu vzít a postoupil do finále

skupiny,kde podlehl Ricku Hofstrovi.

Ze slovenských reprezentantů se nejlépe vedlo Katce Nagyové, která porazila Lorriane Hyde ze Skotska

4:3 a ve druhém kole Deanu Rosenblom ze Švedska 4:2, stop jí vystavila Zoe Jones z Anglie poměrem

2:4, několikanásobná vítězka Winmau dívek pak prohrála až ve čtvrtfinále s Lisou Ashton. Katka tak skončila na 17. místě.

Slovenští muži se nedostali do dalších kol, těsně prohrál jen Milan Dudáš 2:3 s Belgičanem Svenem

Wensem.

V poli poražených skončila spousta nenasazených hvězd jako Ted Hankey, Tony OShea, Joey ten Berge,

Willy van de Wiel, Martin Atkins, Steve West, v ženách třeba Deta Hedman.

Zítra je ráno od 9:00 na pořadu kvalifikace o MS v Lakeside. Odpoledne pak finále chlapců a dívek na

pódiu a pak od 17:00, osm zápasů dnešních vítězů skupin před kamerami ESPN. Vítězové pak v sobotu

vyzvou osm nasazených a odehraje se smifinále žen a v neděli se vše dohraje, tedy čtvrtfinále a dále