Back to Top

+420 602 227 909

Žebříčky - Aktualizace - Vysvětlivky

06. 11. 2002
Admin
0

Zde se dočtete pár informací o našich i zahraničních žebříčcích a jejich vzniku.
Tak nejprve něco k našim národním žebříčkům. Tam je vše celkem jasné a proto jen krátce k jejich aktualizaci. Budeme se dle možností snažit jejich aktualizaci zveřejnit maximálně do týdne po odehrání turnaje první nebo druhé kategorie jimiž jso Mistrovství republiky a České poháry.


Mezinárodní světové žebříčky jsou zde spíš pro zpestření a jsou určeny hlavně těm, kteří se vyznají i v jiných než katalogových jménech jako jsou Taylor, Bristow, Priestley, Lowe, Lazarenko, Lim a dalši. Aktualizovat je budeme asi tak jedenkrát za měsíc.


Vysvětlivky:


PDC (Professional Darts Corporation) vzniklo v roce 1992 pod původní zkratkou WDC (World Darts Council). Založilo ho 16 šipkových profesionálů včetně těch výše uvedených odtržením od WDF a BDO (British Darts Organisation). "Doneslo se mi" že celá věc se zorganizovala díky finančním sporům mezi hráči a byrokracií WDF a BDO. Zda je však tato informace stoprocentně pravdivá nemohu zodpovědně potvrdit, byť se mi zdá velmi reálná. Byla veká škoda, že se tyto dvě organizace (PDC a WDF) po dobu tuším 3-4 let nebyli schopni dohodnout a "nepouštěli" své hráče do "konkurenčních" soutěží. Posledních několik let už tato možnost je, takže můžou i hráči WDF měřit své síly s "profíkama". Jinak samo sebou ve WDF rovněž vždy byli, jsou a budou hráči, kteří jsou čistokrevnými profesionály neboť jako svoji jedinou obživu mají právě šipky. Je možné si všimnout, že někteří hráči se objevují v obou žebříčcích. Například v PDC vede Phil Taylor a ve WDF je na vedoucí pozici Martin Adams. Oba jsou i na výkonnostní výčetce konkurenční organizace, avšak ani jeden tam nijak bodově nevyniká. Není to ale dáno tím, že by snad na soupeře v konkurenční organizaci nestačili. Prostě každý hráč má soutěže, kterým se věnuje naplno a na "ty druhé" si odskočí když mu čas dovolí. Osobně si myslím, že Martin Adams by svou výkonností dosáhl i v PDC s přehledem na první desítku nebo alespoň patnáctku. Oproti tomu, dle mého názoru, Phil Taylor prostě nemá v šipkovém světě konkurenci a jeho rekordy asi jen tak nikdo nepřekoná.


Trochu info o naší ochránkyni WDF


WDF (World Darts Federation - Světová šipková federace) je nadnárodní organizace, která sdružuje pod svými křídly národní šipkové asociace a organizuje pro ně Mistrovství světa (Winmau World Masters), Světové, Evropské, Asijské a Americké poháry. Tyto turnaje jsou jediné svého druhu a zúčastnit se jich mohou pouze reprezentace členských států a na WWM také hráči nominovaní dle speciálních kritérií.


Další Mistrovství světa


Kromě zmíněného reprezentačního mistrovství se ve světě hrají ještě dva turnaje, které se rovněž označují titulem Mistrovství světa, většinou však s přívlastkem Profesionální. První se jmenuje Embassy Wold Darts Professional a má více než dvacetiletou historii. Pořádá ho WDF. Druhým je PDC World Darts Championship, který, jak z názvu vyplývá, organizuje PDC a hraje se od roku 1993. Do obou se lze kvalifikovat postavením na žebříčku zpravidla do 25. místa nebo při nominačních turnajích vítězstvím v jedné ze skupin. Samotných finále se pak účastní v obou turnajích 32 hráčů a hraje se KO systémem.


A to by mohlo o žebříčcích, jejich aktualizacích a vzniku snad být zatím všechno.