Back to Top

+420 602 227 909

Zpráva o WC 2019, Rumunsko, Kluž, aneb historické medailobraní.

18. 12. 2019
Jan Přikryl
0

Zpráva o WC 2019, Rumunsko, Kluž, aneb historické medailobraní.

 

Ve dnech 7. 10. - 12. 10. 2019 se v rumunské Kluži konalo Mistrovství světa v šipkách, s největším obsazením v historii. Celkem se přihlásilo 52 zemí, které soutěžily v kategoriích muži, ženy a junioři.

Česká republika obsadila všechny tři kategorie.

Po pondělí, věnovanému příjezdům jednotlivých reprezentačních družstev a slavnostnímu zahájení, se v úterý 8. října rozběhly soutěže naplno.

Muži soutěžili v kategorii jednotlivců, ženy v párech a junioři ve smíšených párech. Všichni muži prošli do druhého kola, do třetího se postup zdařil jen Pavlu Jirkalovi, kde mu vystavil stopku holandský reprezentant Chris Landman, kterého v last 16 zastavil až budoucí vítěz Darren Herewiny z Nového Zélandu.

L256 Martin Hoffmann – Andreas Georgiou (CYP) 4:3
L256 Roman Benecký – Krasimir Ivanov (BUL) 4:2
L256 Pavel Jirkal – Aleksandr Oreshkin (RUS) 4:3
L128 Marek Polyák – Thibault Tricole (FRA) 2:4
L128 Martin Hoffmann – Carles Arola (CAT) 1:4
L128 Roman Benecký – Nicolai Olsen (DEN) 3:4
L128 Pavel Jirkal – James Walklin (Trinidad a Tobago) 4:2
L64 Pavel Jirkal – Chris Landman (HOL) 2:4

 

V souběžně probíhající soutěži ženských párů a juniorských smíšených párů se mezitím začaly dít velké věci.

V Last 128 naše děvčata Jitka Císařová a Alena Gregůrková nejprve rozdrtila dvojici Jennings/Simons (Turks and Caicos), v druhém kole náš pár vyřadil v nervy drásajícím zápase favorizované Holanďanky Anna Zijlstra/Marjolein Noijens 4:3, vítězství dodalo děvčatům sebevědomí a jejich šipkám křídla. Mezi 32 nejlepšími naše dvojice rozdrtila tureckou dvojici Dursun/Erden 4:1. V osmifinále nedaly šanci francouzskému páru Frison/Julien, který v kankánovém tempu vyprovodily 4:0. Drama čekalo až ve čtvrtfinále, které přineslo na naše šipky trochu nervozity a drama se šťastným koncem proti Kanaďankám Foster/Boutilier s výsledkem 4:3. Pozdě v noci čekal Jitku a Alenou semifinálový zápas proti favorizovaným Angličankám Sherrock / Winstanley. Naše děvčata se nenechala svázat důležitostí utkání, a naopak od počátku to byla anglická dvojice, která od začátku tahala za kratší konec a naprosto vyhořela na double. Místo dramatu přinesl zápas jasné vítězství 5:0 a jistotu minimálně stříbrné medaile pro skvělé české reprezentantky.

Druhý český dámský pár, Jana Kaňovská a Anna Hlavová, měl těžký los, po prvním volném kole narazil v kole druhém na budoucí bronzové medailistky Australanky Kewish a Smyth, které bez větších problémů naše děvčata porazily a postoupily po vítězství 4:1.

 

Junioři hráli ve skupinách a nutno říci, že se jim dařilo.

 

Svou skupinu náš pár Denisa Feklová a Vilém Šedivý vyhrál po výsledcích:

Denisa Feklová/Vilém Šedivý - S.Sueshige/M.Naito (JPN) 4:1
Denisa Feklová/Vilém Šedivý - E.Alford/N.Osmond (CAN) 4:2
Denisa Feklová/Vilém Šedivý - K.Walker/S.McKinlay (SCO) 2:4
Denisa Feklová/Vilém Šedivý - M.Steinacher/C.Rauscher (AUT) 4:2

Stejně tak pár Anna Votavová a Tomáš Houdek nezaváhal a do K.O. pavouka postoupil z prvního místa. po výsledcích:

Anna Votavová/Tomáš Houdek - K.Kay/S.Reeves (ENG) 4:0
Anna Votavová/Tomáš Houdek - M.Seyfi/F.Karimi (IRN) 4:2
Anna Votavová/Tomáš Houdek - A.Sobh/A.Wahab (EGY) 4:0

 

Ve středu 9. října byly na programu soutěž mužských družstev, dámy čekal K.O. pavouk jednotlivkyň a juniorky čekala utkání jednotlivkyň ve skupinách, juniory soutěž párů.

 

Muži po výsledcích Česko – Turecko 9:2, Česko – Španělsko 5:9 a Česko – Bulharsko 9:4 postoupili z druhého místa mezi posledních 32 týmů, kde se o postup mezi posledních 16 střetli s nevyzpytatelným Mongolskem, bezkonkurenčně nejpomaleji hrajícím týmem ze všech zúčastněných. Pomalá hra, skvělé náhozy a skoro bezchybnost na zavírání zpočátku dělala našim velké problémy a náskok soupeře narostl až na rozdíl čtyř bodů. Pak však naši borci zabrali srovnali stav na 8:8 a přišel čas na tie break, úkolu se nadmíru úspěšně zhostil Martin Hoffmann a v situaci, kdy mongolský reprezentant poprvé v utkání zaváhal na D20, Martin nekompromisně trestal a výsledkem 9:8 přivedl český tým mezi nejlepších 16 družstev světa.

 

Ženám se v jednotlivkyních nedařilo tolik jako předchozí den a po výsledcích:

L256 Jitka Císařová – Shar Maru-Habib (NZL) 4:1
L256 Jana Kaňovská – Lorraine Hyde (SCO) 2:4
L256 Alena Gregůrková – Amgalanzaya Galsandorj (MON) 4:1
L128 Alena Gregůrková – Vitalina Moiseienko (UKR) 4:3
L128 Anna Hlavová – Mikuru Suzuki (JPN) 0:4
L128 Jitka Císařová – Sandra Rasmussen (DEN) 4:3
L64 Jitka Císařová – Veronica Simonsen (NOR) 2:4
L 64 Alena Gregůrková – Anita van der Velden (NL) 3:4

se nejlepším výsledkem dne stala 33. místa pro Jitku Císařovou a Alenu Gregůrkovou, kterým v posledních zápasech vůbec nevycházely double. Výbornou hru předvedla Anna Hlavová, kdy s průměrem takřka 64 na tři šipky byla patnáctá nejlepší mezi posledními 128 ženami, avšak na famózní Mikuru Suzuki, pozdější vítězku turnaje to nestačilo. Japonská reprezentantka měla průměr skoro 85, což byl nejlepší výkon mezi všemi ženami v průběhu celého turnaje.

 

Naše dívky hrály ve skupinách s těmito výsledky:

Anna Votavová – Chloe Byrne (IRL) 4:0
Anna Votavová – Hayley Crowley (CAN) 0:4
Anna Votavová – Hatice Sinem Sengul (TUR) 4:2
Anna Votavová – Chloe O'Brien (SCO) 2:4

Což pro Aničku Votavovou znamenalo třetí, nepostupové místo ve skupině.

 

Denisa Feklová – Maritsa Maritz (JAR) 4:0
Denisa Feklová – Anick Sonnichsen (DEN) 4:1
Denisa Feklová – Rihani Lea Snary (AUS) 4:1
Denisa Feklová – Shannon Reeves (ENG) 3:4

 

Denisa Feklová ze skupiny postoupila, bohužel v utkání o účast v elitní osmičce si vybrala slabší chvilku a   holandské šipkařce Lereně Rietbergen podlehla 0:4 a obsadila deváté místo.

 

 

Junioři v párech se po úvodní prohře 1:4 s holandskou dvojicí zdravě naštvali a další tři zápasy vyhráli s nulou, aby ze skupiny postoupili z prvního místa.

Vilém Šedivý / Tomáš Houdek - J.van der Velde/L.van der Kwast (HOL) 1:4
Vilém Šedivý / Tomáš Houdek - A.Wahab/B.Side (EGY) 4;0
Vilém Šedivý / Tomáš Houdek - S.Bech/R.Stegler (DEN) 4:0
Vilém Šedivý / Tomáš Houdek - R.Radloff/D.Grüllich (GER) 4:0

Ve výborných výkonech pokračovali i v dalším průběhu a po čtvrtfinálovém i semifinálovém vítězství byla na světě druhá česká medaile, minimálně stříbrná. V semifinálovém utkání hraném pod kamerami, na pódiu podali skvělý výkon, bez náznaku svazující nervozity.

QF Vilém Šedivý / Tomáš Houdek - D.Moore/D.Slevin (IRL) 4:1
SF Vilém Šedivý / Tomáš Houdek – Girvan/Walker (SCO) 5:1

Dva hrací dny, dvě medaile!

 

 

 

 

Ve čtvrtek 10.10. byla na programu soutěž dámských týmů, páry mužů, páry juniorek a jednotlivci v kategorii juniorů.

 

V mužských párech obě naše dvojice, Pavel Jirkal a Martin Hoffmann, respektive Roman Benecký a Marek Polyák uspěly v prvním i v druhém kole a postoupily mezi nejlepších 32 párů turnaje. V boji o účast v L16 však ani jeden pár nestačil na silné soupeře z Austrálie a Walesu.

 

L128 Pavel Jirkal / Martin Hoffmann – Usyk/Bushui-Ukraine 4:1
L128 Roman Benecký / Marek Polyák – Barauskas/Ciplys-Lithuania 4:1
L64 Pavel Jirkal / Martin Hoffmann – Son/Edwards-S. Korea 4:3
L64 Roman Benecký / Marek Polyák - Parody/Lopez Gibraltar 4:1
L32 Pavel Jirkal / Martin Hoffmann - Machin/Clegg Australia 1:4
L32 Roman Benecký / Marek Polyák - Williams/Morris Wales 0:4

 

S naším velkým očekáváním začala utkání družstev žen, historicky naší nejúspěšnější disciplíny.

Pro neúčast dvou zemí, Bahamy a Etiopie, byly skupiny přelosovány a z původně tříčlenné skupiny bylo náhle ve skupině týmů šest, ostrov Jersey, ostrovy Turks a Caicos, Švýcarsko, Egypt a Jihoafrická republika. Program se natáhl od 13:00, kdy začínalo první utkání do 21:45, kdy byl naplánován poslední zápas.

V prvním zápase si děvčata poradila 9:2 s Jersey, ve druhém 9:1 s Turks a Caicos. Do zápasu s mírně favorizovanými Švýcarkami děvčata vlétla jako uragán a po devátém legu vedla 7:2, pak snad vidina dalšího snadného vítězství začarovala naše šipky a hlavně double, následujících šest legů skončilo 5:1 pro švýcarské reprezentantky a za stavu 8:7 pro naše barvy proti Aleně Gregůrkové nastoupila zkušená Jeannette Stoop. Alena prokázala větší mentální odolnost a získala rozhodující bod. Zvítězili jsme 9:7.

Po pauze na večeři, následovalo utkání proti Egyptu, s jasným vítězstvím 9:1.

Do posledního utkání s Jihoafrickou republikou šla naše děvčata z průběžně prvního místa, s plným počtem bodů a se skórem 36:11. Snad dosavadní průběh, snad dlouhý hrací den, se kterým se lépe vyrovnaly Jihoafričanky, jež po prohře se Švýcarkami hrály o všechno, snad kombinace všech těchto faktorů způsobila, že hráčky z jihu Afriky působily od počátku mnohem dravějším dojmem. V kvapíkovém tempu byl po pátém legu stav 1:4, pak děvčata zabrala ze čtyř legů brala 3 a snížila na 4:5, další čtyři legy skončily remízou 2:2 a za stavu 7:6 šla na čáru naše nejlepší hráčka utkání Anička Hlavová, do té doby tři body ze tří legů, začala famózně a krásnou hrou byla brzy na zavírání, leč africká zaříkávání se ukázala jako mocnější, než středoevropská a leg nakonec brala soupeřka a zvýšila náskok Jižní Afriky na 8:6, v patnácté hře už nedala Tanya Thomas Jitce Císařové šanci a urvala vítězný bod. Náš tým podlehl 6:9.     A nastal čas počítání, výkladu pravidel atd…

Tři týmy měly stejně bodů, Švýcarsko mělo jasně nejlepší rozdíl skóre, tedy postup z prvního místa, Jihoafričanky měly skóre 40:18, Česká republika 42:20 a s ohledem na vzájemný zápas postoupila Jihoafrická republika, jeden jediný vyhraný leg navíc a postupoval by náš tým. Takto skončil na děleném 17. místě.

 

V párech juniorek se naší dvojici Anna Votavová a Denisa Feklová podařilo postoupit z druhého místa ve skupině do čtvrtfinále turnaje, kde děvčata podlehla íránské dvojici F.Shalamzari a F.Karimi 2:4 a obsadila tak krásné páté místo.

Anna Votavová / Denisa Feklová - A.Sonnichsen/M.Hedegaard DEN 4:0
Anna Votavová / Denisa Feklová - C.Rauscher/T.Branka AUT 4:1
Anna Votavová / Denisa Feklová - D.Gianina/I.Oltean ROM 4:0
Anna Votavová / Denisa Feklová - S.Atas/W.Rieman GER 0:4

Anna Votavová / Denisa Feklová - F.Shalamzari/F.Karimi (IRN) 2:4

Junioři zahájili soutěž jednotlivců, Vilém Šedivý o jeden leg skončil na třetím místě a nepostoupil ze skupiny. Tomáš Houdek začal ve velkém stylu, skupinu vyhrál s impozantním skóre 16:1, v osmifinále si poradil s dánským mladíkem Sebastianem Bechem bez ztráty legu 4:0 a postoupil do čtvrtfinále.

Zde Tomáš narazil na pozdějšího finalistu, íránského reprezentanta Mehrdad Seyf, který se ujal vedení 2:0, Tomášovi se podařilo stáhnout na 2:3 avšak v šestém legu neproměnil několik šipek na zavření a odešel poražen 2:4, což v konečném pořadí znamenalo páté místo v jednotlivcích.

 

V pátek 11.10. byly ve hře již jen ženy, kde Jitku Císařovou a Alenu Gregůrkovou čekal finálový zápas soutěže dámských párů proti japonské dvojici Mikuru Suzuki a Mayumi Ouchi a juniorská reprezentace, kde chlapce čekalo finále párů juniorů a boj o medaile v kategorii smíšených párů.

 

Ve čtvrtfinále měly oba naše smíšené páry holandské soupeře, Denisa Feklová a Vilém Šedivý si poradili s dvojicí Lerena Rietbergen a J. Van Der Velde 4:2, po průběhu 3:0, 3:2 naše dvojice urvala poslední leg a výsledkem 4:2 postoupila do semifinále.

Dramatičtější průběh mělo druhé čtvrtfinále, kde Anna Votavová a Tomáš Houdek bojovali s párem R. Van Der Velde a L. Van Der Kwast. Po průběhu 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 2:3, však naše dvojice prokázala lepší nervy v závěru a zvítězila 4:3.

Oba dva páry tak byly v semifinále a minimálně dvě bronzové medaile byly jisté. Ovšem bronz bylo něco s čím se mládež nechtěla smířit, jak se ukázalo.

V semifinálovém zápase s německou dvojicí Suzan – Marie Atas a Dominic Grüllich, naši Anička s Tomášem nejprve tahali za kratší konec, aby po průběhu 0:2, 2:2, 2:3 ukázali, kdo je u terče pánem, a komu patří finále a zvítězili 5:3.

Semifinálový zápas Denisy s Vilémem byl pro fanoušky mnohem méně infarktový a po průběhu 4:0, 4:2, si vzali sedmý leg a poměrem 5:2 byli také ve finále.

Naprostá senzace, před večerním finálovým blokem, měla Česká republika jistotu pěti medailí.

 

Juniorské finále smíšených párů tak bylo českou záležitostí, oslavou šipek a byli jsme svědky výborných výkonů. Po průběhu 1:0, 1:1, 4:1, 4:2 a 6:2 zvítězil pár Anna Votavová a Tomáš Houdek. průběh finále byl ovlivněn indispozicí Denisy, které se nemocné oko ohlásilo v tu nejnevhodnější chvíli. Ale i tak předváděla výborný výkon. Trochu statistiky, viděli jsme 3x hozených 180, nejvyšší zavření měl Tomáš v prvním legu, a sice 110, nejhorší průměr páru na tři šipky byl 60, nejlepší 93,9, průměr celého utkání 71,1.

 

Ve finále juniorských párů se proti naší dvojici Tomáš Houdek a Vilém Šedivý postavil anglický pár Brad Phillips and Keelan Kay. Angličané začali famózně, v prvních dvou lezích předvedli každý po jedné 180 a když naši nemohli trefit trojnásobky, rychle se ujali vedení 2:0. pak naši předvedli skvělý leg a s průměrem 100,2 zavřeli 15. šipkou na 1:2. Hra pokračovala 1:3, 2:3, 2:4, kdy naši chlapci po skvělé hře s průměrem 96,2 nedokázali zavřít. Následovalo 2:5, kluci se však nezalekli a následující dva legy zahráli jak z pohádky, na 3:5 zavřeli 15. šipkou s průměrem 100,2 a na 4:5 14. šipkou s průměrem 107,4. Bohužel v dalším legu nedokázali využít zaváhání soupeře na double a srovnat skóre. Celkově tak Angličanům podlehli 4:6. Nejlepší průměr zápasu 107,4, nejhorší průměr zápasu 51,7, oba dva průměry naši. Nejvyšší zavření 116, 4x 180, vše na straně soupeře.

I když druhé finále nedopadlo zlatě, ukázali naši junioři a juniorky, že je s nimi třeba počítat, ze všech stran k nám mířily gratulace, obdiv a trochu i závisti. Celkově našim mladým paří skvělé druhé místo a historický úspěch v podobě čtyř medailí.

Velké poděkování patří Martinu Votavovi, který s mladými dlouhodobě pracuje a postavil tak výtečný tým.

 

 

Posledním naším želízkem v ohni bylo finále dámských párů, kde Jitka Císařová a Alena Gregůrková nastoupily proti favorizované japonské dvojici Mikuru Suzuki a Mayumi Ouchi. Ač byly Japonky velkými favoritkami, po spanilé jízdě našich žen v předchozím průběhu turnaje jsme si v koutku duše uchovávali naději na další zlato.

Do zápasu lépe vstoupily soupeřky, ale oba dva páry, jako by si nechaly double na hotelovém pokoji a nehrály tak kvalitní šipky jako v dosavadním průběhu turnaje. Žel naše reprezentantky nedokázaly japonského trápení při zavírání, a tak skóre postupně narůstalo v náš neprospěch a spolu s tím rostlo japonské sebevědomí. Po průběhu 0:1, 0:3, 1:3, 1:4, 1:5, skončil zápas 1:6 v náš neprospěch.

Škoda double, Japonky se ke své hře dostali až v posledních dvou lezích, kdy měly průměr 79,1 a 100,2. na každé straně byla k vidění jednou 180, nejhorší průměr zápasu měly v prvním legu Japonky 47, nejlepší průměr také naše soupeřky, a to již zmiňovaných 100,2 v legu sedmém.

Ač to nebyla zlatá medaile, nelze než se vyslovit s velkým uznáním o celém týmu, zaslouží si náš obdiv a poděkování. Historicky první medaile z dámské kategorii, skvělé šesté místo v pořadí národů, při největším počtu zúčastněných zemí. Děkujeme celému dámskému týmu za skvělé výkony a výborné umístění.

 

Umístění na 13. příčce mužského týmu má také svou váhu při rekordní účasti 52 zemí, velké poděkování všem hráčům, kteří ze sebe vydali to nejlepší, co v nich v danou chvíli bylo. Stačí se podívat jaké země skončily za námi.

 

Děkujeme.